PARTNER PORTALU
  • BGK

UOKiK, Ożarów: przetarg na odbiór śmieci do powtórzenia

  • pt    23 marca 2015 - 08:25
UOKiK, Ożarów: przetarg na odbiór śmieci do powtórzenia
UOKiK nakazał powtórzenie śmieciowego przetargu w Ożarowie - fot.pixabay.com

W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów gmina Ożarów wykorzystała swoją pozycję dominującą aby umożliwić wygranie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów swojej spółce komunalnej.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję kwestionującą praktyki gminy Ożarów.

Postępowanie UOKiK wykazało, że jednym z warunków udziału w organizowanym przez tą gminę przetargu na usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych było posiadanie bazy transportowo-magazynowej na jej terenie.

Czytaj: Ustawa śmieciowa znów trafi do Trybunału?

W opinii UOKiK gmina wykorzystała swoją pozycję dominującą aby umożliwić wygranie przetargu swojej spółce komunalnej, która jako jedyna spełniała wszystkie warunki uczestnictwa. Skutkiem zakwestionowanej przez urząd praktyki było wyłączenie konkurencji na terenie gminy Ożarów.

Ponadto – zdaniem UOKiK - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Ożarowie mogło mieć lepszą niż konkurenci sytuację w rywalizacji o zlecenia w okolicznych gminach.

Dzięki posiadaniu zagwarantowanego kontraktu na swoich warunkach, ożarowskie MPK mogło sobie pozwolić na obniżenie cen składając oferty w innych przetargach.

Gmina Ożarów zobowiązała się do zaniechania kwestionowanej praktyki.

W ciągu 9 miesięcy od doręczenia decyzji prezesa UOKiK ma być zorganizowany nowy przetarg a uczestniczący w nim przedsiębiorcy nie będą musieli już spełniać wymogu posiadania bazy transportowo-magazynowej na terenie gminy. Decyzja jest prawomocna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.