PARTNER PORTALU
  • BGK

UOKiK: Spółka ciepłownicza bezprawnie naliczała opłaty dodatkowe

  • AW    23 marca 2015 - 19:37

Spółka Tauron Ciepło z Katowic mająca sieć w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim, wykorzystywała swoją pozycję monopolisty.
Z ciepła dostarczanego przez katowicką spółkę korzysta około 700 tys. osób. Tauron Ciepło z Katowic jest monopolistą na rynkach przesyłu, dystrybucji oraz sprzedaży ciepła w 16 gminach w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim. Klientami Turon Ciepło są m.in. szkoły, przedszkola, muzea i spółdzielnie mieszkaniowe. Na terenie objętym siecią ciepłowniczą monopolisty inni przedsiębiorcy sprzedają tylko niespełna 2 proc. ciepła.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazało, że Tauron Ciepło w sposób niezgodny z prawem naliczał swoim kontrahentom opłaty dodatkowe za przekroczenie zamówionej mocy cieplnej. Ponadto monopolista nie udostępniał klientom informacji o parametrach dostarczanej mocy cieplnej, pozwalających na stwierdzenie czy należności zostały obliczone prawidłowo.

- Tauron Ciepło wykorzystywał swoją pozycję na rynku do narzucenia odbiorcom usług niezgodnych z prawem opłat a także utrudniał im dochodzenie swoich praw - podkreśla prezes UOKiK.

Spółka zobowiązała się do zaniechania praktyk kwestionowanych przez urząd.

UOKiK przypomina, że pozycję dominującą na danym rynku ma przedsiębiorca, który może w znacznym stopniu działać niezależnie od swoich konkurentów, partnerów handlowych oraz konsumentów. Samo posiadanie pozycji dominującej nie jest niezgodne z prawem, natomiast niedozwolone jest jej nadużywanie, skutkujące ograniczaniem istniejącej na rynku konkurencji.

Do praktyk nadużywania pozycji dominującej należą m.in. narzucanie nieuczciwych warunków umów i przeciwdziałanie kształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.