PARTNER PORTALU
  • BGK

UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż MPEC spółce Enea Wytwarzanie

  • PAP    8 września 2014 - 17:53
UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż MPEC spółce Enea Wytwarzanie

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na sprzedaż udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku spółce Enea Wytwarzanie - poinformowało biuro prasowe UOKiK.
*** AKTUALIZACJA *** 

Pod koniec maja 2014 r. władze Białegostoku podpisały umowę z Eneą Wytwarzanie w tej sprawie, miała ona jednak charakter warunkowy; zgodę na transakcję musiał wydać UOKiK. Ocena Urzędu była konieczna, gdyż Enea Wywarzanie jest właścicielem Elektrociepłowni Białystok (EC) SA, a dzięki nabyciu MPEC będzie nie tylko produkować, ale i dostarczać ciepło w Białymstoku.

Enea Wytwarzanie nabyła 100 proc. udziałów w MPEC za wynegocjowaną z miastem kwotę 305 mln zł, z czego 260 mln zł (za 85 proc. udziałów, które obejmie Enea) zostanie wpłacone do budżetu miasta. Pozostałe 15 proc. to udziały dla uprawnionej grupy pracowników. Gdy zawierano umowę, nie był wynegocjowany pakiet socjalny z załogą i ta kwestia pozostała otwarta.

Czytaj też: Są chętni do zakupu udziałów w MPEC Białystok 

W ramach transakcji, Enea zobowiązała się zainwestować 101 mln zł w ciągu pięciu lat. 75 proc. z tej kwoty ma być przeznaczone na inwestycje w sieć oraz w nowe przyłączenia; reszta - na węzły cieplne, modernizację systemu ciepłowniczego, a także inwestycje w Ciepłowni Zachód, która należy do MPEC. Inwestycje mają służyć unowocześnieniu spółki oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła mieszkańcom.

Decydując się na sprzedaż komunalnej spółki władze miasta argumentowały, że pieniądze z tej transakcji będą przeznaczone na wkłady własne miasta do unijnych dotacji w nowej perspektywie finansowej i mają służyć rozwojowi Białegostoku.

"Nie byłoby takiej walki, determinacji o sprzedaż MPEC, gdybym nie wiedział, że to jest bardzo ważny warunek dynamicznego rozwoju (miasta) w kolejnych latach. I to się, jak widać, udało" - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Sprzedaży MPEC przeciwna była od początku opozycja w Radzie Miasta Białystok. W ubiegłym roku z inicjatywy PiS doszło nawet do referendum lokalnego w tej sprawie, ale z powodu zbyt niskiej frekwencji okazało się ono formalnie nieważne (zdecydowana większość jego uczestników była sprzedaży MPEC przeciwna -red.).

Rzeczniczka Enea Wytwarzanie Agata Reed poinformowała w popołudniowym komunikacie, że umowa wejdzie w życie w połowie września.

"Połączenie EC Białystok z miejską siecią MPEC pozwoli na optymalizację produkcji ciepła w mieście. Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne wykorzystanie poprawi stan środowiska naturalnego w mieście" - czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśla, że łączenie wytwarzania ciepła i jego dystrybucji to rozwiązanie stosowane powszechnie. "Przyniesie to wymierne korzyści przede wszystkim mieszkańcom Białegostoku. Dwie firmy działające wspólnie, osiągną znacznie więcej, niż każda oddzielnie. Poprawimy jakość świadczonych usług, białostoczanie będą oddychać czystszym powietrzem. Dodatkowo będziemy modernizować sieć ciepłowniczą, co poprawi komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła" - podkreśla cytowany w komunikacie prezes Enea Wytwarzanie Krzysztof Sadowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.