PARTNER PORTALU
 • BGK

UOKiK znów karze gminę i przedsiębiorstwa

 • PAP    28 marca 2012 - 15:15
UOKiK znów karze gminę i przedsiębiorstwa

Kary finansowe w wysokości blisko 115 tys. zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dolnośląskie przedsiębiorstwa i gminę m.in. za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i niedozwolone zapisy w umowach na świadczenie usług.
Jak powiedziała podczas środowej konferencji prasowej prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, największa kara w wysokości blisko 100 tys. zł została nałożona na Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy, które dostarcza ciepło na terenie Legnicy, Lubina, Głogowa i Złotoryi.

"Nasze wątpliwości wzbudziła klauzula, zgodnie z którą spółka nie ponosi odpowiedzialności za brak dostarczania ciepła spowodowany siłą wyższą, do której zaliczono m.in. strajki, śnieg czy szadź. Zapis ten bardzo szeroko i nieprecyzyjnie określał sytuacje zwalniające firmę z odpowiedzialności. W rezultacie konsument nie mógł starać się o odszkodowanie nawet wtedy, gdy awariom można było zapobiec" - mówiła prezes.

Karę w wysokości blisko 9 tys. zł nałożono także na gminę Rudna, która zdaniem UOKiK nadużyła swojej pozycji dominującej. Postępowanie w tej sprawie trwało od września 2011 r., a urząd stwierdził, że mieszkaniec nieruchomości na terenie gminy, który chciał ją przyłączyć do sieci wodociągowej, musiał wykonać prace poza swoją posesją na własny koszt.

"Tymczasem zgodnie z prawem odbiorca jest zobowiązany do pokrycia kosztów prac związanych z wykonaniem przyłącza tylko na swojej nieruchomości, a wszelkie inne prace należą do przedsiębiorstwa wodociągowego. Gmina obciążała więc odbiorców nieuzasadnionymi kosztami" - podkreśliła Krasnodębska-Tomkiel.

Jak powiedział dyrektor Bernard Langner z Urzędu Gminy w Rudnej, gmina nie zamierza odwoływać się od decyzji UOKiK.

W ciągu ostatniego miesiąca wrocławska delegatura UOKiK wydała także decyzje dotyczące nadużywania pozycji dominującej na rynku odprowadzania ścieków i dostaw wody wobec gmin Trzebnica i Wisznia Mała, a także wobec naruszenia zbiorowych interesów konsumentów na rynku dostaw ciepła wobec Zakładu Energetyki Cieplnej w Bolesławcu, przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Strzelcach Krajeńskich i firmie ECO Jelenia Góra.

"Wszyscy przedsiębiorcy dobrowolnie zobowiązali się jednak do zmiany niezgodnych z prawem praktyk" - zaznaczył dyrektor wrocławskiej delegatury UOKiK Zbigniew Jurczyk. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • mirka, 2012-04-12 11:23:28

  Rudna to bogata gmina-niech płaci, a nie żeruje na obywatelach...
 • Matiasek, 2012-04-11 13:43:54

  gazetakrakowska.pl Kraków: Wodociągi zmuszały klientów do budowy sieci
 • tara, 2012-04-11 13:34:57

  Wygląda na to, że jeżeli gmina się nie odwoła będzie można ubiegać się o zwrot kosztów za wybudowane sieci. Zapewne wnioski się posypią...