PARTNER PORTALU
 • BGK

Upadł najstarszy aquapark w Polsce

 • pt    8 stycznia 2018 - 21:15
Upadł najstarszy aquapark w Polsce
Aquaprk w Lesznie powstał w 1993 roku (fot.leszno.pl)

Miasto chciało dawać 200 tysięcy złotych rocznie, ale to okazało się za mało. W Lesznie zamknięto najstarszy w Polsce aquapark.
 • Leszczyński aquapark Akwawit działał od 1993 r.
 • Właściciele zdecydowali się zawiesić jego działalność od 1 stycznia.
 • Nie dogadali się z władzami miasta co do wysokości dofinansowania dla basenu.

- Wyrażamy duże rozczarowanie i smutek z uwagi na poziom zainteresowania losami leszczyńskiego aquaparku oraz korzystających z niego tłumnie osób i pracujących tu mieszkańców Leszna - napisali w oświadczeniu członkowie zarządu Centrum Konferencji i Rekreacji Akwawit.

Miasto zaoferowało pływalni 200 tys. zł oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości nieco ponad 100 tys. zł. Zarząd twierdzi, że propozycja ta nie pozwala na dalsze funkcjonowanie obiektu.

Czytaj: Częstochowa: Do 2020 r. powstanie aquapark

- Jest nam niezmiennie przykro, że obiekt, który 25 lat temu był wizytówką Leszna i rozsławiał je na całą Polskę, będąc pierwszym tego typu kompleksem basenowym w naszym kraju, został zamknięty - mówi Łukasz Borowiak, prezydent Leszna.

Jak zapewnia prezydent miasto dołożyło wszelkich starań aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

-  Basen należy jednak do prywatnej firmy i to autonomiczna decyzja jej władz, aby zamknąć ten piękny rozdział historii ich działalności - zauważa Borowiak.

Prezydent podkreśla, że nie byłby w stanie spełnić oczekiwań właścicieli. Jak podaje Radio Poznań, chcieli oni 1,2 mln zł rocznie z leszczyńskiego budżetu.

Basen w Lesznie zbudowała w 1993 r. firma Akwawit. W 1997 r. aquapark w Lesznie mógł pochwalić się najdłuższą w Europie zjeżdżalnią przy krytym basenie. "Oszklona, skręcona spiralnie rura ma 136 metrów długości i 110 centymetrów średnicy. Sunie się w niej z wysokości 15,5 metra z zawrotną prędkością przez około 30 sekund" - opisywała wówczas "Wyborcza".

 - Władze Miasta Leszna z przykrością przyjęły do wiadomości informację o zamknięciu basenu należącego do Centrum Konferencji i Rekreacji Akwawit - mówi prezydenta Łukasz Borowiak.

- Mimo licznych rozmów i wielu różnorodnych propozycji składanych przez włodarzy miasta niestety nie udało się dojść do porozumienia.

Zdaniem prezydenta miasto Leszno bardzo starało się pomóc CKiR Akwawit w rozwiązaniu trudnej sytuacji ekonomicznej biorąc pod uwagę popularność basenu i liczbę mieszkańców Leszna i okolic, którzy z niego korzystają.

- Niestety pierwsza złożona propozycja, czyli przejęcie wyodrębnionego basenu, została odrzucona przez władze spółki. Także kolejne propozycje miasta nie znalazły ich akceptacji. Również ostateczna oferta władz Leszna, aby wykupić od CKiR Akwawit usługi o rocznej wartości 200 tys. zł i dodatkowo zwolnić podmiot z podatku od nieruchomości nie została przyjęta - dodaje Borowiak.

Jak mówi prezydent oczekiwania właścicieli spółki były dużo wyższe i nie mieściły się w finansowych możliwościach zakresie miasta Leszna. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • konkretny, 2018-01-09 12:03:56

  Ta zawrotna prędkość to 16 km/h :-)
 • dalekowidz, 2018-01-09 11:19:07

  Czyżby włodarze spółki nie chcieli oszczędzać na swoich pensjach?
 • Obywatel, 2018-01-09 05:46:31

  A w Kaliszu tłumy w Aquaparku w spółce miejskiej w 100%. Można? Baseny, sauna, fitnes, kręgielnia i ścianka wspinaczkowa. Na bieżąca działalność miasto nie dokłada i wszystko działa a od tego roku jeszcze kaliszanki płacą taniej z karta mieszkańca. Tylko Kalisz to bogate miasto gdzie pensje w ciągu ...czterech lat podskoczyły średnio 50 % i płaca jeszcze janosikowe dla biednych miast w kwocie 2 mln 300 tys.!  rozwiń