PARTNER PORTALU
 • BGK

URE: 6,6 tys. podmiotów zmieniło dostawcę gazu, natomiast sprzedawcę prądu 152,1 tys.

 • PAP/Rzecz    9 lutego 2015 - 09:22
URE: 6,6 tys. podmiotów zmieniło dostawcę gazu, natomiast sprzedawcę prądu 152,1 tys.

Silna konkurencja dostawców powoduje, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami (fot.pixabay.com)

Polacy nie godzą się na dyktat cen, aktywniej szukają tańszych ofert i zmieniają dostawców usług.
Najnowszy przykład to dane URE, do których dotarła "Rzeczpospolita", mówiące, że w 2014 r. prawie 6,6 tys. podmiotów zmieniło dostawcę gazu. A to przełom, bo rok wcześniej było ich tylko 220.

Podobnie wygląda to na rynku energii elektrycznej. W ub.r. 152,1 tys. gospodarstw zmieniło sprzedawcę prądu (wzrost o 112 proc. w porównaniu ze stanem na koniec 2013 r.).

Nie inaczej jest też w przypadku telekomów, ale zewsząd bombardują nas także reklamy o korzyściach ze zmiany banku, ubezpieczyciela, operatora kablówki czy internetu.

Czytaj też: Samorządy oszczędzają miliony złotych na zakupie taniej energii

Silna konkurencja dostawców powoduje, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami – mówi Marcin Peterlink z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jak zauważa ekspert, nie tylko nauczyliśmy się porównywać oferty, ale też sami zaczęliśmy szukać korzyści i oszczędności, zmieniając sprzedawców usług.

Specjaliści wskazują jednak, że pod względem liczby i chęci dokonywania zmian dostawców wciąż jesteśmy za mieszkańcami tzw. dojrzałych gospodarek. Ale zaznaczają, że nasza skłonność do takich ruchów będzie rosła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Ewa, 2015-02-10 10:05:55

  Wbrew pozorom istotna różnica - ludzie często mylą te pojęcia. Dostawcy nie zmienisz a sprzedawcę jak najbardziej. Możesz sam decydować i wybrać najlepszą opcję dla siebie.
 • kaktusek, 2015-02-09 21:54:51

  Do elem: Ja ostatnio trochę słyszałam o novum. Tyle, że to nie dostawca,a sprzedawca. Choć dla"płatnika" to chyba nie ma różnicy.
 • elem, 2015-02-09 09:56:09

  hmm.. zastanawiam sie nad zmiana dostawcy pradu, czy mozecie jakies polecic?