PARTNER PORTALU
  • BGK

URE sprawdza awarie. Możliwe kary dla firm energetycznych

  • PAP    2 lutego 2010 - 14:50

Urząd Regulacji Energetyki (URE) sprawdza przyczyny zimowych awarii prądu. Jeśli okaże się, że były one spowodowane zaniechaniami firm energetycznych, a nie warunkami pogodowymi, spółkom grożą kary, nawet do 15 proc. ich ubiegłorocznych przychodów - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.
Dotąd największą karę - w wysokości 8 mln zł - URE nałożyło na RWE Stoen za awarię w 2004 roku, kiedy to prądu było pozbawionych ok. 200 tys. warszawiaków. Spółka zapłaciła ją w styczniu tego roku. "Spółka się odwoływała, jednak w lipcu ub.r. sąd apelacyjny nakazał zapłatę kary i RWE w styczniu ją zapłaciła" - podała Głośniewska.

"Prowadzimy postępowanie wyjaśniające, kontrole przeprowadzają wszystkie nasze oddziały terenowe i pytają wszystkich 14 operatów sieci dystrybucyjnych o zimowe awarie" - powiedziała Głośniewska. Sprawdzane są zwłaszcza te firmy, na których obszarze działania doszło do awarii (m.in. Enion i Vattenfall - PAP). "Sprawdzamy, czy przyczyną były tylko warunki pogodowe, czy też niedopatrzenia przedsiębiorstw. Zawsze, gdy jest jakaś awaria, dopytujemy, co przedsiębiorstwo zrobiło, żeby jej zapobiec" - dodała.

Głośniewska wyjaśniła, że URE, wydając koncesję dla przedsiębiorstw energetycznych, określa warunki, jakie muszą spełniać. "Jednym z nich jest utrzymanie instalacji technicznych w stanie zapewniającym ciągłą i nieprzerwaną dystrybucję energii" - zaznaczyła. Dodała, że przed otrzymaniem koncesji sieci są testowane.

"Może się okazać, że awaria była spowodowana większym obciążeniem niż testowane, wówczas firmie nic nie grozi. Jeżeli jednak okaże się, że zaniechała napraw - zostanie na nią nałożona kara" - podkreśliła rzeczniczka Urzędu.

Awarie zasilania, spowodowane przez osadzający się na liniach energetycznych lód oraz szadź, zaczęły się w Małopolsce 8 stycznia. W najgorszym momencie energii pozbawionych było ponad 40 tys. domów. Brak prądu na początku stycznia odczuło też ponad 8 tys. mieszkańców północnej części woj. śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.