Urząd Marszałkowski niesłusznie wzbogacił się na karach dla dentystów

Niemal 250 tys. zł zyskał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego na karach nałożonych na dentystów. Każdy właściciel gabinetu, który nie złożył w terminie informacji o wytwarzanych odpadach medycznych dostał po 10 tys. zł grzywny. Kary były nakładane w 2011 r.
Urząd Marszałkowski niesłusznie wzbogacił się na karach dla dentystów

Pół roku temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że nałożono je niesłusznie. Łącznie ukarano 42 właścicieli gabinetów. Wielu spośród nich pieniądze nie zostały jeszcze zwrócone - informuje tvn24.pl

Kary były nakładane na podstawie przepisów ustawy o odpadach z 2001 r. Wystarczyło przekroczyć termin złożenia informacji chociaż o jeden dzień, aby otrzymać decyzję o obowiązku zapłaty kary. Pod tym względem sytuacja prawna takich osób została zrównana z tymi, którzy nie przestrzegali prawa w zakresie gospodarowania odpadami medycznymi.

Właśnie na ten aspekt wskazał Trybunał Konstytucyjny w swoim werdykcie i stwierdził, że prawo, które było podstawą do nałożenia kar, było niezgodne z konstytucją.

Jak zapewnia UMWŁ, podjęto już działania w kierunku zwrotu przekazanych środków na rachunek redystrybucyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, dzięki czemu możliwe będzie oddanie ich dentystom.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE