PARTNER PORTALU
  • BGK

Urząd Miasta Krakowa zachęca, by do pracy jeździć rowerem

  • bad/PAP    26 sierpnia 2017 - 16:27
Urząd Miasta Krakowa zachęca, by do pracy jeździć rowerem
Do jazdy na rowerze zachęcają lekarze, zwracając uwagę, że ta forma aktywności skutecznie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. fot. pixabay

Urząd Miasta Krakowa zachęca, by do pracy jeździć rowerem. Akcja, która – według organizatorów – zatacza coraz szersze kręgi, ma ograniczyć liczbę samochodów na ulicach, a przez to odciążyć zakorkowane drogi i poprawić jakość powietrza.
W projekt miasta Kraków "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko" zaangażowało się już ponad 40 firm i instytucji - ich pracownicy zrezygnowali z samochodów na rzecz rowerów.

Zgodnie z danymi urzędu miasta tylko w lipcu ok. 400 uczestników projektu przejechało na jednośladach ponad 62,7 tys. km, czyli objechali ziemię wzdłuż równika blisko półtora raza.

Do wielu wyróżniających się rowerzystów trafiły nagrody - upominki rowerowe i bilety do kina.

Firmy i instytucje zainteresowane udziałem w akcji proszone są o wiadomość na adres mailowy joanna.majdecka@um.krakow.pl.

Według raportów Kraków znajduje się w trójce najbardziej zakorkowanych polskich miast. Obecnie zjawisko to intensyfikują liczne remonty, np. na ulicy Basztowej, w okolicach ronda Grunwaldzkiego czy alei Bora-Komorowskiego.

Kraków należy też do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W tym roku (od początku stycznia do końca marca) w mieście były 53 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Władze miasta 18 razy wprowadzały w tym okresie darmową komunikację miejską. Także w lecie krakowskie powietrze nie należy do najczystszych - zanieczyszczenia, dające się wyczuć szczególnie w upalne dni, powodują m.in. samochody.

- Ulice pękają w szwach od stłoczonych na nich samochodów, z których zdecydowana większość - i pokazują to badania - wozi jedną osobę. Ponadto hałas, nieprzyjemny zapach spalin unoszących się w powietrzu, oczywiste ograniczenia w dostępności przestrzeni publicznej, czyli problemy z parkowaniem - podał magistrat w informacji prasowej.

Do jazdy na rowerze zachęcają lekarze, zwracając uwagę, że ta forma aktywności skutecznie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.