PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy policzyli ile osób korzysta z Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście

  • MIW    24 stycznia 2018 - 18:30
Urzędnicy policzyli ile osób korzysta z Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście
W ciągu 8 godzin badań obserwatorzy z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego doliczyli się na przystankach SKM prawie 161 tys. osób (fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu)

Pomorski urząd marszałkowski przedstawił dane dotyczące liczby pasażerów korzystających z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. W ciągu 8 godzin badań obserwatorzy z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego doliczyli się na przystankach SKM prawie 161 tys. osób. Około ¾ z nich wybrało stacje Gdańsk Wrzeszcz, Gdynia Główna i Gdańsk Główny.
• Badania marketingowe zostały przeprowadzone w październiku i listopadzie 2017 roku na 54 stacjach i przystankach osobowych obsługiwanych przez pociągi PKP SKM w Trójmieście.

• Najwięcej pasażerów przewinęło się przez Gdańsk Wrzeszcz - średnio ponad 1800 osób w ciągu godziny.

• Na podstawie otrzymanych wyników powstała mapa podróży Pomorzan. Wynika z niej, że około 30 proc. wszystkich przejazdów odbywa się w granicach jednego powiatu lub miasta

Jak informuje pomorski urząd marszałkowski tylko na samej stacji w Gdańsku-Wrzeszczu zanotowano 14968 pasażerów korzystających z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich sprawdzonych stacji. To także o ponad 25 proc. osób więcej niż naliczono w tym samym miejscu rok wcześniej.

Z kolei największy wzrost liczby pasażerów w porównaniu do 2016 r. odnotowano na stacji Gdańsk Strzyża, gdzie liczba podróżnych wzrosła o ponad 122 proc. (w sumie naliczono 1504 pasażerów). Urzędnicy wiążą ten fakt z rosnącym zatrudnieniem w centrum biurowym Alchemia i Olivia Business Centre oraz rozbudową kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj: Samorządowe koleje wymieniają tabor. Pociągi EN57 odjadą do przeszłości

Najrzadziej podróżni pojawiali się na przystanku osobowym Babi Dół pomiędzy Żukowem a Somoninem. Ze stacji tej średnio w ciągu 8 godzin skorzystało tylko 12 osób, co tłumaczone jest niesprzyjającym położeniem peronu, który oddalony jest od okolicznej zabudowy. Niewielu podróżnych skorzystało też z przystanków Sławki (31 osób) oraz Krzeszna (52 osoby). W tym ostatnim przypadku jednak widać wyraźny progres - liczba pasażerów wzrosła bowiem o ponad 45 proc w stosunku do ubiegłego roku.

Na podstawie otrzymanych wyników powstała mapa podróży Pomorzan. Wynika z niej, że około 30 proc. wszystkich przejazdów odbywa się w granicach jednego powiatu lub miasta. Najwięcej podróży bez przekraczania granic odbyli mieszkańcy Gdańska (43 proc). Wysoki wynik zanotowano też w obrębie powiatu kartuskiego, pomiędzy stacjami: Kartuzy, Rębiechowo i Gołubie Kaszubskie. Świadczy to, że pociągi na głównej linii SKM oraz na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej są uzupełnieniem dla gdańskiej komunikacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.