Urzędnicy sprawdzą, czy segregujemy śmieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 02-01-2013
  • drukuj
Gminy liczą, że w nowym roku firmy śmieciowe nie tylko odbiorą odpady od mieszkańców, lecz także doniosą urzędnikom o niespełnianiu wymogów recyklingu.
Urzędnicy sprawdzą, czy segregujemy śmieci

Na razie jednak samorządy nie ustaliły nawet, jakie te wymogi są. Może być również tak, że to gminni urzędnicy będą prowadzić kontrole tego, jak radzimy sobie ze śmieciami - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Gminy bez opłat śmieciowych

Jeśli mieszkaniec zadeklarował segregowanie odpadów, a tego nie robi, będzie można określić wysokości zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami z odsetkami karnymi i kosztami postępowania kontrolnego.

Prawnicy radzą, by gminy do wykonywania kontroli wysłały własnych urzędników. Mogliby oni odwiedzać nieruchomości albo razem z firmą wywozową, albo z zaskoczenia, w towarzystwie straży miejskiej czy policji.

W końcu to oni najlepiej znają przepisy i potrafią określić, kiedy mamy do czynienia z ich naruszeniem. Mają też więcej uprawnień niż pracownicy firm zajmujących się odpadami - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (10)ZOBACZ WSZYSTKIE

wszystkie problemy Polski, lub prawie wszystkie biorą się z jednej rzeczy - podejścia do prawa - a własciwie to chęci obejscia prawa przez wszystkich, a zwłaszcza przodują w tym władze miejscowe. Ale tez obywatele nie domagają się swoich praw. Konstytucja pozostaje cześciowo martwa, bo się na to zg...adzamy. Nad interpretacja prawa bywa nagminna.... A urzedasy dla swietgo spokoju czesto zminiają sens slowa może na MUSI...bo tak im wygodnie rozwiń

konstytuan, 2013-01-05 09:47:03 odpowiedz

Bo konstytucja to bicie piany

selekcja zmieszana, 2013-01-03 11:59:01 odpowiedz

Panie Garlicki - przeczytałem konstytucje i nie znalazłem nic o kulturze śmieciowej.

777, 2013-01-03 10:32:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE