PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy skarbowe nie egzekwują zaległych opłat za odpady

  • Bartosz Dyląg    19 października 2015 - 06:38
Urzędy skarbowe nie egzekwują zaległych opłat za odpady

Urzędy skarbowe wykazują opieszałość? Fot. MF

Zdaniem samorządowców urzędy skarbowe wykazują opieszałość w podejmowaniu czynności egzekucyjnych związanych ze ściąganiem zaległych opłat za odpady. – Są tytuły egzekucyjne, które mają pierwszeństwo – odpowiada Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.
Od 18 kwietnia br. miasta są zobowiązane do przekazywania fiskusowi akt spraw egzekucyjnych dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To efekt nowelizacji ustawy śmieciowej z listopada 2014 r., która przywróciła zasady ogólne wskazane w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiana przepisów była reakcją na głosy wielu samorządów, które w 2014 r. nie radziły sobie z egzekucją opłat za odpady.

Okazuje się jednak, że nowe rozwiązanie nie funkcjonuje jak należy. Eugeniusz Gołembiewski, wiceprzewodniczący Unii Miasteczek Polskich, zwraca uwagę na małą efektywność czy też opieszałość niektórych urzędów skarbowych w podejmowaniu czynności egzekucyjnych związanych ze ściąganiem zaległych opłat za odpady. – Z całej Polski docierają do naszej korporacji takie sygnały – twierdzi Eugeniusz Gołembiewski.

– Czy takie czynności są podejmowane przez urzędy skarbowe? Może ich brak to celowa polityka Ministerstwa Finansów, które przymyka oko na takie postępowanie urzędów, bo jest to dla nich dodatkowa, trudna robota? – zastanawia się Eugeniusz Gołembiewski.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Unii Miasteczek Polskich sprawa jest ważna dla samorządów, bo pokazuje, czy ten nowy rodzaj opłat będzie skutecznie egzekwowany.

– Jeśli nie będzie egzekwowania tych relatywnie niskich opłat, proces niepłacenia może się rozlać.

Mamy kolejność egzekucji

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk twierdzi, że ze strony urzędów skarbowych nie ma mowy o jakiejkolwiek opieszałości.

– Jest za to kolejność egzekucji, są tytuły egzekucyjne, które mają pierwszeństwo. Urzędy skarbowe mają mnóstwo tytułów egzekucyjnych i w większości przypadków są to tytuły wykonawcze, które są trudno ściągalne. W wielu przypadkach taka jest chronologia wydarzeń, że instytucje przekazują urzędowi skarbowemu sprawy do egzekucji wtedy, gdy nie mogą już sobie z nimi poradzić – wyjaśnia Hanna Majszczyk.

Zdaniem Majszczyk tego typu tytuły egzekucyjne z natury rzeczy są bardzo trudne i zabierają dużo czasu.

Wiceminister finansów obiecuje, że kompleksową informację na temat ściągalności opłat za odpady przedstawi na październikowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.