PARTNER PORTALU
  • BGK

Usługi komunalne, Przemyśl przechodzi na gaz

  • pt    13 kwietnia 2015 - 12:59
Usługi komunalne, Przemyśl przechodzi na gaz

Układ kogeneracyjny produkuje jednocześnie energię cieplną, elektryczną i/lub mechaniczną - fot.mat.prasowe

Układ kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym, który produkował będzie jednocześnie ciepło i energię elektryczną powstanie w Przemyślu.
W Przemyślu podpisano umowę pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a PGNiG Termika S.A. dotyczącą dzierżawy działki gruntowej na terenie ciepłowni Zasanie, umożliwiająca budowę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, produkującego ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu.

Inwestycja będzie wykonywana i finansowana przez PGNiG Termika.

Łączna moc projektowanego układu to ok. 5 MWt / 5 MWe.

Czytaj: Ponad sto kilometrów sieci gazowej w Lubelskiem

Porozumienie określa zasady przyszłej współpracy pomiędzy obiema spółkami oraz stanowi rozwinięcie i uszczegółowienie zawartego w listopadzie ub.r. pomiędzy spółkami i miastem Przemyśl "Porozumienia w sprawie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju Przemyśla w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła".

Wg założeń, w układzie kogeneracyjnym, który będzie eksploatowany przez pracowników MPEC, wytwarzanych będzie rocznie ok 120 tys. GJ ciepła, czyli ok 25 proc. obecnej produkcji.

Inwestycja pozwoli m.in. na całkowite wyłączenie z eksploatacji w okresie od maja do końca września każdego roku, kotłów węglowych, co nie tylko ograniczy wielkość emitowanych przez ciepłownię zanieczyszczeń ale i pozwoli wyeliminować lub skrócić do minimum uciążliwe dla wielu mieszkańców coroczne przerwy remontowe.

Rozpoczęcie dostaw ciepła z układu kogeneracyjnego ma nastąpić najpóźniej w grudniu 2018r.

Jak zapewniają strony umowy, budowa gazowej elektrociepłowni nie powinna spowodować wzrostu cen ciepła dostarczanego do przemyskich mieszkań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.