PARTNER PORTALU
  • BGK

Usługi komunalne, Przemyśl przechodzi na gaz

  • pt    13 kwietnia 2015 - 12:59
Usługi komunalne, Przemyśl przechodzi na gaz
Układ kogeneracyjny produkuje jednocześnie energię cieplną, elektryczną i/lub mechaniczną - fot.mat.prasowe

Układ kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym, który produkował będzie jednocześnie ciepło i energię elektryczną powstanie w Przemyślu.
W Przemyślu podpisano umowę pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a PGNiG Termika S.A. dotyczącą dzierżawy działki gruntowej na terenie ciepłowni Zasanie, umożliwiająca budowę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, produkującego ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu.

Inwestycja będzie wykonywana i finansowana przez PGNiG Termika.

Łączna moc projektowanego układu to ok. 5 MWt / 5 MWe.

Czytaj: Ponad sto kilometrów sieci gazowej w Lubelskiem

Porozumienie określa zasady przyszłej współpracy pomiędzy obiema spółkami oraz stanowi rozwinięcie i uszczegółowienie zawartego w listopadzie ub.r. pomiędzy spółkami i miastem Przemyśl "Porozumienia w sprawie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju Przemyśla w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła".

Wg założeń, w układzie kogeneracyjnym, który będzie eksploatowany przez pracowników MPEC, wytwarzanych będzie rocznie ok 120 tys. GJ ciepła, czyli ok 25 proc. obecnej produkcji.

Inwestycja pozwoli m.in. na całkowite wyłączenie z eksploatacji w okresie od maja do końca września każdego roku, kotłów węglowych, co nie tylko ograniczy wielkość emitowanych przez ciepłownię zanieczyszczeń ale i pozwoli wyeliminować lub skrócić do minimum uciążliwe dla wielu mieszkańców coroczne przerwy remontowe.

Rozpoczęcie dostaw ciepła z układu kogeneracyjnego ma nastąpić najpóźniej w grudniu 2018r.

Jak zapewniają strony umowy, budowa gazowej elektrociepłowni nie powinna spowodować wzrostu cen ciepła dostarczanego do przemyskich mieszkań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.