PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa krajobrazowa zablokuje wiatraki?

 • Newseria.pl    20 września 2013 - 10:03
Ustawa krajobrazowa zablokuje wiatraki?

Prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej ograniczy rozwój wiatraków. Tym samym Polska nie wypełni unijnych wymogów dotyczących udziału energii z odnawialnych źródeł. Jak alarmują przedstawiciele branży wiatrakowej przepisy zahamują rozwój energetyki wiatrowej i złamią konstytucyjną zasadę samorządności gmin.
- Jak tylko wejdzie ustawa krajobrazowa, to automatycznie możemy się spodziewać, że w niektórych województwach pojawią się rygorystyczne urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu i gminy nie będą mogły realizować tego typu inwestycji - przestrzega Arkadiusz Sekściński, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - A wówczas Polska nie wypełni unijnych wymogów związanych z udziałem energetyki wiatrowej w tzw. miksie energetycznym i zostaną na nią nałożone kolosalne kary.

Według przedstawicieli PSEW, prezydencki projekt ustawy dotyczący „wzmocnienia ochrony krajobrazu" (projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu) zahamuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Czytaj też: Chcą moratorium ws. budowy wiatraków

- W projekcie tzw. ustawy krajobrazowej wpisano nową kategorię prawną jak dominanta krajobrazowa. To pojęcie nie zostało dokładnie zdefiniowane, ma to zostać zrobione dopiero w rozporządzeniu do ustawy, którego jeszcze nie ma. Ale zakładamy, że „duża" energetyka wiatrowa wpisze się w pojęcie dominant krajobrazowych - mówi Arkadiusz Sekściński.

Ustawa dotyczy głównie ograniczenia możliwości stawiania reklam na dziko, co często oszpeca krajobraz, jednak autorzy tej nowelizacji dodali zapisy, które mogą dotyczyć możliwości stawiania wiatraków.

- Najgorsze w tym projekcie jest to, że na szczeblu województwa, a nie na szczeblu gminy, miałoby być określane, czy tego typu dominanta ma prawo być zlokalizowana, czy nie. Powstanie nowy akt prawa miejscowego, tzw. urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu. Gmina tworząc, czy to miejscowy plan, czy to studium zagospodarowania przestrzennego, nie będzie mogła przygotować czegoś sprzecznego i rozbieżnego z urbanistycznymi zasadami ochrony krajobrazu - wyjaśnia Arkadiusz Sekściński.

PSEW zwraca uwagę, że jest to niezgodne z zasadą konstytucyjną dotyczącą kompetencji poszczególnych szczebli samorządowych. W myśl proponowanych przepisów nie będzie można bowiem stawiać wiatraków w odpowiednich do tego miejscach (nawet jeśli charakteryzować się one będą dobrym „nawietrzeniem"). Decyzja będzie należała do marszałków, a nie - jak dotąd - do gmin, które „mają najlepsze rozeznanie w sytuacji na swoich terenach".

- Gminie odbiera się władztwo planistyczne, suwerenność decydowania o tym, jakiego rodzaju urządzenia mogą funkcjonować na jej własnym terenie. To społeczności lokalne powinny mieć tego typu władztwo, a nie marszałek oddalony np. o 200 km od danej miejscowości - uważa przedstawiciel branży.

Prezydencki projekt znajduje się już w Sejmie. Po pierwszym czytaniu w lipcu trafił do komisji sejmowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • clockworks, 2013-12-18 19:05:33

  jestem bardzo pro, sam mam mala turbine wiatrowa wlasnej konstrukcji, ale u mnie na wsi calkiem niedawno wyrosl ogromny wiatrak 20 metrow za płotem czyjegoś domu, chcielibyscie?
 • piotr, 2013-10-03 08:56:59

  Moim zdaniem aby mówić o szpeceniu krajobrazu przez wiatraki to trzeba zrobić sobie takie porównanie: Wyobraźmy sobie na pięknym horyzoncie z prawej strony farmę wiatraków majestatycznie obracając z swoimi łopatami, a z drugiej strony olbrzymią elektrownię węglową, która spala dwa pociągi węgla kam...iennego na dobę oraz wyrzuca tysiące ton popiołu i innych trujących związków do atmosfery, a poza tym ile górników oddało swoje życie żeby my mieli energię. Kto nie umie ocenić takiej prostej sprawy niech zapyta oto przedszkolaków oni mu to wytłumaczą. Piotr  rozwiń
 • trakt, 2013-09-22 18:41:43

  a czy samochody nie psują krajobrazu i śmierdzące spaliny wydalają z siebie,elektrownia Bełchatów zapach siarki i popioły nie mówiąc o dużej dziurze i trzęsieniu ziemi w okolicy bo są odprężenia w ziemi ,zaleje się wodą znowu ziemia się zatrzęsie bo będą odprężenia