PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o odpadach, a unijne przepisy

  • PAP    27 czerwca 2012 - 07:12
Ustawa o odpadach, a unijne przepisy

Rządowy projekt ustawy o odpadach został we wtorek skierowany do dalszych prac w podkomisji. Dokument ten ma wdrożyć unijne dyrektywy; zawiera też wszystkie dotychczasowe regulacje dotyczące odpadów.
Projekt nowej ustawy transponuje unijną ramową dyrektywę dotyczącą gospodarki odpadami z 2008 roku. Zostały w nim też uwzględnione przepisy obowiązujące obecnie. Chodzi o to, aby powstała jedna "ustawa matka", regulująca całościowo gospodarkę odpadami - poinformował wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Jak mówił, w projekcie są także propozycje przepisów dotyczących: składowania odpadów, termicznego ich przekształcania, stosowania tzw. osadów ściekowych komunalnych, a także regulacje dotyczące zużytego sprzętu eklektycznego i elektronicznego, baterii, opakowań, akumulatorów oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Czytaj też: MŚ zbiera informacje nt. gospodarki odpadami  

 Trzeba minimalizować ilość odpadów, a to co zostaje, należy zagospodarować. To, czego nie można powtórnie zużyć, trzeba oddać do recyklingu - mówił wiceminister, przedstawiając projekt. Chodzi o to, by jak najmniej śmieci trafiało na wysypisko - dodał.

Woźniak poinformował, że zdefiniowane zostały również obowiązki wytwórców odpadów i tych, którzy nimi gospodarują, a także nowe kategorie podmiotów - sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami.

Wiceszef resortu środowiska zaznaczył, że Polska ma opóźnienia we wdrażaniu unijnych przepisów w tym zakresie. Komisja Europejska pozwała za to nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości i zaproponowała ukaranie Polski karą finansową. Według Woźniaka, jeżeli do listopada br. uda się wdrożyć nowe przepisy, ETS prawdopodobnie oddali wniosek KE.

Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasową ustawę o odpadach z 2001 roku. Większość przepisów ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Czytaj też: Wzory sprawozdań o odpadach wyprzedziły rozporządzenie 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.