PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o OZE ujrzała światło dzienne

 • newseria.pl    30 lipca 2012 - 11:21
Ustawa o OZE ujrzała światło dzienne

Resort gospodarki pokazał drugą wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przedstawiciele branży są zadowoleni przede wszystkim z tego, że po miesiącach konsultacji i poprawek, ujrzała światło dzienne.
Zgłaszają też kolejne uwagi do zaproponowanych rozwiązań. Nowa wersja na przełomie sierpnia i września ma zostać skierowana pod obrady rządu, a do końca roku ma zostać przyjęta przez parlament.

– Do tej pory marnowaliśmy czas, czekając na projekt. To powodowało, że banki mówiły o ryzyku regulacyjnym i niechętnie udzielały kredytów na inwestycje – komentuje Arkadiusz Sekściński z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Oczekiwaliśmy jasnej i konkretnej informacji, na jakim poziomie będzie wsparcie dla OZE. Bo poruszaliśmy się w obszarze spekulacji – prezentacji, opowieści na różnych konferencjach i forach. Nareszcie zostaną uregulowane podstawowe zasady systemu wsparcia w Polsce.

Obowiązujący obecnie model polega na tym, że każda technologia odnawialna otrzymuje takie samo dofinansowanie: 1 zielony certyfikat dla 1 megawatogodziny (MWh). Teraz to zostanie zmienione.

Najniższe dofinansowanie będzie otrzymywać technologia współspalania, a najwyższe – związana z pozyskiwaniem energii ze słońca i z paneli fotowoltaicznych. Wsparcie dla energetyki wiatrowej zostało obniżone z 1 do 0,9 certyfikatu.

– To oznacza prawdopodobnie mniejszą atrakcyjność z punktu widzenia inwestora – mówi Arkadiusz Sekściński. – Pojawiło się też kilka zapisów, z którymi będziemy chcieli dyskutować. Prawdopodobnie już na poziomie parlamentu, w Komisji Gospodarki czy też w innej właściwej komisji.

PSEW będzie przekonywał do podtrzymania okresu wsparcia inwestycji wiatrowych w okresie 20 lat. Zgodnie z założeniami resortu gospodarki, system wsparcia dla poszczególnych instalacji będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania, z wyjątkiem technologii współspalania, która otrzyma jedynie 5-letnią gwarancję pomocy finansowej.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, przedłużenie okresu dofinansowywania o 5 lat, pozwoliłoby uzyskać jeszcze większą efektywność systemu wsparcia oraz obniżyć średnioroczne koszty jego utrzymania. Na takie rozwiązanie zdecydowały się w przeszłości Łotwa, Grecja, Czechy czy Cypr.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (3)

 • tehaco-energy.com, 2012-08-03 20:13:36

  Niestety, na przyjęcie ustawy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
 • energetyk-amator, 2012-07-30 13:58:18

  Oczywiście, że ustawa mówi o źródłach geotermicznych. Współczynik korekcyjny dla geotermii usalony został na 1,2.
 • ekoponidzie.wordpress.com, 2012-07-30 12:14:20

  dlaeczego ustawa nie mówi nic o odnwialnych źródłach energii w kontekście geotermii. Przecież to wykorzystanie gruntowych pomp ciepła do ogrzewania domu pozwoli także zmniejszyc zanieczyszczenie powietrza.