PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym: Nowe rozwiązania uderzą w mieszkańców i samorządy

  • MN    3 czerwca 2016 - 13:22
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym: Nowe rozwiązania uderzą w mieszkańców i samorządy
Związek Powiatów Polskich sugeruje poczekać z wprowadzaniem nowych rozwiązań dla publicznego transportu zbiorowego. (fot. Łukasz Golowanow/wikipedia.org)

• – Nie należy się spieszyć z wprowadzaniem nowych przepisów publicznego transportu zbiorowego – sugeruje Związek Powiatów Polskich.
• ZPP przestrzega, że na rozwiązaniach ucierpią mieszkańcy małych miejscowości i samorządy, które chciałyby nawiązać współpracę.
Związek Powiatów Polskich podkreśla w opublikowanym przez siebie stanowisku ważną rolę dostępności komunikacji miejskiej dla mieszkańców i jednocześnie zwraca uwagę na przykry fakt - nowe przepisy dotyczące organizacji publicznego transportu zbiorowego nie dają gwarancji stworzenia systemu odpowiadającego oczekiwaniom lokalnych wspólnot.

Ochrona konkurencji w transporcie publicznym ze szkodą dla mieszkańców

Wśród mankamentów obecnego rozwiązania ZPP w pierwszej kolejności wymienia brak możliwości przyznawania operatorowi publicznego transportu zbiorowego prawa wyłącznego – dopuszczonego przez przepisy wspólnotowe (rozporządzenie WE nr 1370/2007), a zakazanego przez prawo polskie. Polski ustawodawca przyjął zasadę nieograniczonej ochrony konkurencji w transporcie publicznym nie dostrzegając, że w tym obszarze pełen liberalizm jest równoznaczny z pogorszeniem się sytuacji mieszkańców małych miejscowości.

Czytaj też: W 2017 roku znikną ulgi w komunikacji miejskiej

Związek zwraca uwagę, że istotą prawa wyłącznego jest możliwość rekompensowania strat generowanych przez linię deficytową, której utrzymanie jest istotne ze społecznego punktu widzenia, przez dochody z linii rentownej. 

– W konsekwencji przyjętego przez polskiego ustawodawcę rozwiązania prywatni przewoźnicy będą zainteresowani wyłącznie obsługą linii rentownych, a ciężar utrzymania linii deficytowych w całości obciążał będzie jednostki samorządu terytorialnego. W sposób oczywisty będzie to prowadziło do ograniczania liczby takich linii deficytowych oraz liczby wykonywanych kursów, a tym samym mobilności Polaków – zwraca uwagę ZPP w swoim stanowisku.

Powiaty i gminy nie mają możliwości utworzenia wspólnego systemu transportu

Kolejny problem - zauważony przez ZPP - to fakt, że ustawa nie przewiduje mechanizmów współpracy powiatów i gmin, co umożliwiałoby stworzenie zintegrowanego systemu lokalnego transportu zbiorowego.

Związek Powiatów Polskich zaznacza, że jest jeszcze szereg innych, mniejszych mankamentów, dlatego postuluje o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych rozwiązań ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Sugeruje też, aby wydłużony okres vacatio legis posłużył do wprowadzenia niezbędnych zmian. Jednocześnie przedstawiciele ZPP deklarują współpracę w tych pracach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.