PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa prawo energetyczne do zmiany. Do końca czerwca projekt zmian ws. oświetlenia ulic, placów i dróg

  • MN    24 maja 2017 - 16:12
Ustawa prawo energetyczne do zmiany. Do końca czerwca projekt zmian ws. oświetlenia ulic, placów i dróg
Zmiana ustawy Prawo energetyczne ma zlikwidować problem konfliktu właścicielskiego między gminami i przedsiębiorstwami energetycznymi. (fot. Pixabay)

Na sejmowej podkomisji toczy się dyskusja nad kierunkiem prac związanych z propozycjami zmian ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, w zakresie finansowania przez gminy oświetlenia, znajdujących się na terenie gminy ulic, placów i dróg publicznych.
• Obecne przepisy ustawy Prawo energetyczne rodzą problemy dotyczące oświetlenia ulic, placów i dróg na terenie gminy.

• Dochodzi do konfliktów natury własnościowej między samorządami i przedsiębiorstwami energetycznymi.

• Sejmowa podkomisja ma wypracować projekt zmian ustawy, który zlikwiduje te bariery. Ma on powstać do końca czerwca tego roku. 

Podkomisja stała ds. finansów samorządowych powołała zespół, który do końca czerwca ma przedstawić projekt zmian w ustawie Prawo energetyczne, dotyczących finansowania przez gminy oświetlenia na terenie ulic, placów i dróg publicznych. Wypracowany projekt ma następnie trafić pod obrady komisji sejmowej. Zespołem złożonym z samorządowców, jak i przedstawicieli branży energetycznej, pokieruje poseł Marek Wójcik.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych na terenie gminy należy do zadań własnych gminy. Problemy rodzą się w kwestii m.in. własności instalacji oświetleniowych na terenach gmin.

Czytaj też: Promując elektromobilność nie zapominajmy o gazie

Przykładowo, jeśli właścicielem słupów, przewodów, punktów świetlnych i źródeł światła jest przedsiębiorstwo energetyczne, gmina nie może podjąć się realizacji zadań własnych, polegających na utrzymaniu punktów, bez zgody właściciela. Rodzi to problemy choćby w przypadku modernizacji oświetlenia na energooszczędne lampy LED, na które coraz częściej stawiają włodarze gmin.

Wszelkie bariery prawne natury własnościowej, które rodzą konflikty między gminami i przedsiębiorstwami energetycznymi, mają zostać zlikwidowane. 7 czerwca przedstawicie zespołu ekspertów mają przedstawić na podkomisji wypracowane dotąd stanowiska w tej sprawie. Do lipca, przed wakacjami parlamentarzystów, ma być gotowa nowelizacja ustawy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.