PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa śmieciowa będzie monitorowana

  • PAP    17 stycznia 2014 - 17:24

Minister środowiska Maciej Grabowski powołał zespół ds. analizy wdrażania tzw. ustawy śmieciowej - poinformował resort. Grupa przedstawicieli m.in. gmin oraz przedsiębiorców - pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego - zarekomenduje zmiany w ustawie.
Jak w piątek (17 stycznia) wyjaśnił resort, zespół przeprowadzi analizę stanu wdrażania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, na podstawie której przedstawi ministrowi rekomendacje rozwiązań organizacyjnych, legislacyjnych i ekonomicznych, które usprawnią działanie nowego systemu.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele miast, gmin wiejskich, urzędów marszałkowskich, właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorców, który realizują zadania przewidziane w ustawie. Szefem grupy jest były minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, a jego zastępcą prof. Marek Górski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W skład zespołu wchodzą też: doradca ministra Jan Polaczek, Marcin Chełkowski - Ove Arup & Partners International Ltd., Krzysztof Choromański - Związek Miast Polskich, dr Grażyna Ciemniak - Unia Metropolii Polskich, Ryszard Deluga - Związek Województw RP, Adam Ludwikowski - Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, dr inż. Piotr Manczarski - Politechnika Warszawska, Dariusz Matlak - Polska Izba Gospodarki Odpadami, Barbara Różewska - Stowarzyszenie Mieszkańców "Grunt to Warszawa", Edward Trojanowski - Związek Gmin Wiejskich RP, Tomasz Uciński - Krajowa Izba Gospodarki Odpadami.

Ministerstwo dodało, że w pracach zespołu jako doradcy będą mogli brać udział także przedstawiciele administracji państwowej, samorządów czy środowisk naukowych i gospodarczych.


Zespół ma pracować do 30 czerwca 2014 r.

Resort podał także adres mailowy (odpady@mos.gov.pl), na który swoje uwagi i propozycje zmian co do funkcjonowania systemu mogą zgłaszać mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadami.

Ministerstwo zapewnia, że uwagi będą gromadzone i publikowane na stronie www.naszesmieci.pl. Zostaną one także przekazane do rozpatrzenia zespołowi ds. wdrażania ustawy.

Od 1 lipca 2013 r., zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi przejęły gminy. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie deklaracji od właścicieli nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Osa, 2014-01-21 08:32:33

    CYRK. Zaczynam wierzyć, że specjalnie spieprzyli to, co było w miarę dobre, żeby teraz zarabiać na "ulepszaniu" (przecież świetnego) systemu. PS Adres odpady@mos.gov.pl, "na który swoje uwagi i propozycje zmian co do funkcjonowania systemu mogą zgłaszać mieszkańcy, właściciele nier...uchomości i przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadami" to tak naprawdę skrzynka ze spamem departamentu odpadami; równie dobrze swoje uwagi dotyczące ustawy możecie przesyłać na adres miejscowych składów drewna. Kiedy ów adres był podany do zadawania pytań ekspertom (których dość szybko zwolniono z ministerstwa bo ich interpretacje odbiegały od poglądów ustawodawcy) pod koniec lipca 2013r. napisałem tam - nikt oczywiście nie odpisał. Zachęcam jednak do składania uwag i propozycji pod ten adres, na które, w odróżnieniu od pytań, nikt nawet nie będzie oczekiwał odpowiedzi.  rozwiń
  • w.poteega@neostrada.pl, 2014-01-20 10:53:49

    Ważne, żeby nie zgubić celów zmian. Celem jest wzmocniony recykling, zależny od zachowań mieszkańców. Zatem należy przywrócić rynkowo uzasadnione mniejsze koszty zagospodarowywania odpadów, uwzględniając odzysk surowców wtórnych.