Ustawa śmieciowa będzie monitorowana

Minister środowiska Maciej Grabowski powołał zespół ds. analizy wdrażania tzw. ustawy śmieciowej - poinformował resort. Grupa przedstawicieli m.in. gmin oraz przedsiębiorców - pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego - zarekomenduje zmiany w ustawie.

Jak w piątek (17 stycznia) wyjaśnił resort, zespół przeprowadzi analizę stanu wdrażania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, na podstawie której przedstawi ministrowi rekomendacje rozwiązań organizacyjnych, legislacyjnych i ekonomicznych, które usprawnią działanie nowego systemu.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele miast, gmin wiejskich, urzędów marszałkowskich, właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorców, który realizują zadania przewidziane w ustawie. Szefem grupy jest były minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, a jego zastępcą prof. Marek Górski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W skład zespołu wchodzą też: doradca ministra Jan Polaczek, Marcin Chełkowski - Ove Arup & Partners International Ltd., Krzysztof Choromański - Związek Miast Polskich, dr Grażyna Ciemniak - Unia Metropolii Polskich, Ryszard Deluga - Związek Województw RP, Adam Ludwikowski - Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, dr inż. Piotr Manczarski - Politechnika Warszawska, Dariusz Matlak - Polska Izba Gospodarki Odpadami, Barbara Różewska - Stowarzyszenie Mieszkańców "Grunt to Warszawa", Edward Trojanowski - Związek Gmin Wiejskich RP, Tomasz Uciński - Krajowa Izba Gospodarki Odpadami.

Ministerstwo dodało, że w pracach zespołu jako doradcy będą mogli brać udział także przedstawiciele administracji państwowej, samorządów czy środowisk naukowych i gospodarczych.


Zespół ma pracować do 30 czerwca 2014 r.

Resort podał także adres mailowy (odpady@mos.gov.pl), na który swoje uwagi i propozycje zmian co do funkcjonowania systemu mogą zgłaszać mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadami.

Ministerstwo zapewnia, że uwagi będą gromadzone i publikowane na stronie www.naszesmieci.pl. Zostaną one także przekazane do rozpatrzenia zespołowi ds. wdrażania ustawy.

Od 1 lipca 2013 r., zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi przejęły gminy. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie deklaracji od właścicieli nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

CYRK. Zaczynam wierzyć, że specjalnie spieprzyli to, co było w miarę dobre, żeby teraz zarabiać na "ulepszaniu" (przecież świetnego) systemu. PS Adres odpady@mos.gov.pl, "na który swoje uwagi i propozycje zmian co do funkcjonowania systemu mogą zgłaszać mieszkańcy, właściciele nier...uchomości i przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadami" to tak naprawdę skrzynka ze spamem departamentu odpadami; równie dobrze swoje uwagi dotyczące ustawy możecie przesyłać na adres miejscowych składów drewna. Kiedy ów adres był podany do zadawania pytań ekspertom (których dość szybko zwolniono z ministerstwa bo ich interpretacje odbiegały od poglądów ustawodawcy) pod koniec lipca 2013r. napisałem tam - nikt oczywiście nie odpisał. Zachęcam jednak do składania uwag i propozycji pod ten adres, na które, w odróżnieniu od pytań, nikt nawet nie będzie oczekiwał odpowiedzi. rozwiń

Osa, 2014-01-21 08:32:33 odpowiedz

Ważne, żeby nie zgubić celów zmian. Celem jest wzmocniony recykling, zależny od zachowań mieszkańców. Zatem należy przywrócić rynkowo uzasadnione mniejsze koszty zagospodarowywania odpadów, uwzględniając odzysk surowców wtórnych.

w.poteega@neostrada.pl, 2014-01-20 10:53:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE