PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa śmieciowa jest pełna błędów

 • GK    16 października 2013 - 17:03
Ustawa śmieciowa jest pełna błędów

Odstąpienie od obligatoryjności przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów i stworzenie możliwości zlecania tych zadań własnemu podmiotowi w trybie tzw. zamówień in house – to postulaty Związku Gmin Wiejskich.
Podczas XIV Kongresu Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej samorządowcy stwierdzili, że mimo paru doraźnych poprawek dokonanych w styczniu br. ustawa śmieciowa nadal zawiera wiele kontrowersyjnych przepisów, niejasnych sformułowań i błędy systemowe.

Więcej informacji na Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013 r. w Warszawie 

Według samorządowców powoduje to problemy z właściwym wdrożeniem ustawy oraz wzajemnie wykluczające się rozliczne interpretacje, czego najlepszym przykładem są pierwsze rozbieżne orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące właściwości organów nadzoru, czy wykluczające się wzajemnie interpretacje Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Finansów w sprawie zaokrąglania opłat.

„Dotychczasowe zapowiedzi Ministra Środowiska odnośnie zmian w ustawie nie precyzują terminu ich przedstawienia, a także są ciągle mglistą koncepcją zmian. Obawiamy się zatem, że tak jak przed styczniem 2013 r., pilnie oczekiwane zmiany będą odkładane na bliżej nieokreśloną przyszłość, a co gorsza okażą się one równie nieprecyzyjne jak wcześniejsze" - czytamy w stanowisku związku.

Dlatego samorządowcy wnoszą m.in. o dokonanie w trybie pilnym nowelizacji ustawy, tak aby kolejny etap rewolucji śmieciowej nie przysłonił tematycznie przebiegu kampanii wyborczej w samorządach.

Stanowisko związku publikujemy w dziale multimedia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (7)

 • Emigrant, 2013-11-12 17:02:40

  spoleczeństwo szybko nauczy sie segregowac smieci o ile osoby odpowiedzialne za wywóz nieczystosci w miastach beda wiedzialy czego chca i o ile wyposazy sie ludzi w pojemniki do segregacji smieci... Polacy w Anglii segreguja smieci ale maja pojemniki i torby do segregacji za darmo ,harmonogram od...bioru na cały rok ( czestotliwość co tydzień :segregowane odpady na przemian z odpadami niesegregowanymi a segregują na 5 grop: papier,tektura, plastiki i szklo oraz odpady zielone ...odpady odbierane są bezplatnie  rozwiń
 • preset, 2013-11-11 23:54:30

  W Warszawie i tak pewnie wiele zdołają zepsuć nieudolni zarządcy nieruchomości. My też zanim na status zmieniliśmy, to mieliśmy ciągle jakieś przeprawy.
 • tor, 2013-10-18 15:50:04

  Ustawa położyła jako pierwsze zakłady odbierające stłuczkę szklaną cena spadła poniżej 10 pln tona. To nie naród trzeba edukować a "elyty" Karton wysyłamy do Niemiec naszych papierni jakoś brak...Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie co by tu jeszcze spieprzyć