PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

 • Przegląd prasy/PAP/Metro    17 marca 2011 - 06:31
Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

Opłata za wywóz śmieci może w tym roku wzrosnąć co najmniej o 20 proc. Droższe śmieci to więcej nielegalnych wysypisk – ostrzegają eksperci.
Podwyżka związana jest z likwidacją wysypisk w całej Polsce – pisze „Metro”. Przepełnione, zatruwające glebę i wodę, a także uwalniające szkodliwe dla człowieka gazy, takie jak metan czy azot, składowiska odpadów najszybciej trzeba zamknąć na Mazowszu. Tam w ubiegłym roku z ponad 70 wysypisk zlikwidowano 7, a w tym zniknie następnych 12.

Czytaj też: Zaśmiecona stolica

Specjaliści twierdzą, że jeśli będzie mniej wysypisk, to cena za transport wzrośnie. Problem ma rozwiązać tzw. ustawa śmieciowa. Zakłada ona m.in. to, że każdy mieszkaniec gminy, niezależnie tego, czy ma dom, czy mieszkanie, będzie płacił tyle samo za wywóz śmieci. A to według twórców ustawy ma spowodować, że nikomu nie będzie się opłacało wozić odpadków do lasu – pisze „Metro”.

Czytaj też: Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • m, 2011-07-01 14:03:44

  a ja pewnie strace prace........
 • Kate, 2011-04-12 20:31:17

  Nie zgadzam sie z poprzednikiem.W ustawie chodzi przede wszystkim o nielegalne wysypiska, bo ludzie z oszczednosci wożą śmieci do lasówi tp,a nie o zagospodarowanie śmieci. Wg mnie każda rodzina ma placić za śmieci.Kazdemu gmina ma postawić śmietnik pod dom czy obywatel chce tego czy nie, a obywatel... ma oczywiscie zaplacic, no i oczywiście dla mieszkańców domków jednorodzinnych w mieście czy na wsi powinno sie zapewnic też śmietnik na miejscu na wieksze śmieci, bo mieszkańcy bloków nie muszą wywozic ich sami, jest to trochę nie fer,szczegolnie że życie na wsi kosztuje wiecej niż w mieście.. Najważniejsze, że jak bedą wszyscy płacić powinna oplata za śmieci zmaleć. Mogliby już w tym roku taka opłate wprowadzić.  rozwiń
 • Dietykon, 2011-03-17 07:31:01

  Co ma piernik do wiatraka? Jeżeli wejdzie w życie ustawa śmieciowa ilość śmieci wzrośnie, jeżeli zostaną zlikwidowane wysypiska to jedyną alternatywą pozostaną spalarnie. Ustawa nie rozwiąże problemu zagospodarowania śmieci, przesunie jedynie odpowiedzialność na samorządy, a jak się to ma do zróżnic...owania w przypadku dużych powierzchniowo gmin gdzie jest mało mieszkańców, jaki będzie koszt odbioru i transportu śmieci? Jak ta ustawa wpłynie na konkurencję firm "śmieciowych"? Pozostaną tylko te największe mające spalarnie lub działające wysypiska i mogące oferować swe usługi "po kosztach" by wykosić konkurencję?  rozwiń