PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa śmieciowa nie zachęca wszystkich do segregowania śmieci

 • PAP    22 lipca 2013 - 13:15
Ustawa śmieciowa nie zachęca wszystkich do segregowania śmieci

47 proc. Polaków uważa, że obowiązująca od 1 lipca tzw. ustawa śmieciowa nie zachęca do segregowania odpadów komunalnych - wynika z sondażu TNS Polska. Blisko połowa badanych nie czuje się także dobrze poinformowana o nowych zasadach gospodarki śmieciowej.
Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że 42 proc. ankietowanych uważa, że nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadowej zachęcają do segregowania śmieci. Z tego 6 proc. twierdzi, że ustawa zdecydowanie zachęca, a 36 proc., że raczej zachęca do segregacji.

Czytaj też: Otoczenie a segregacja śmieci

Przeciwnego zdania jest blisko połowa Polaków (47 proc.). 27 proc. ankietowanych uważa, że nowe regulacje raczej nie zachęcają, a 20 proc., że zdecydowanie nie zachęcają do segregowania odpadów komunalnych.

Najwięcej sceptyków nowej ustawy śmieciowej jest wśród badanych w wieku 30-49 lat z wykształceniem podstawowym i mieszkających w miastach do 20 tys. ludności. Tam ten odsetek waha się od 52 do 59 proc. Zwolenników nowej ustawy jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem i żyjących w dużych miastach od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców. Tam ten procent waha się od 43 do 49.

Mimo, iż blisko połowa z ankietowanych uważa, że nowe przepisy nie zachęcają do segregacji odpadów, to 70 proc. badanych zadeklarowało, że w swoich gospodarstwach domowych będzie segregować śmieci. Tylko 21 proc. badanych wyraziło odmienne zdanie, a 9 proc. nie potrafiło udzielić konkretnej odpowiedzi.

Z sondażu wynika także, że wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie liczba osób deklarujących segregację śmieci. Takie działania wskazało 64 proc. osób z wykształceniem podstawowym przy 79 proc. z wyższym. Do segregacji śmieci zobowiązują się także częściej mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Tam ten odsetek waha się od 72 do 74 proc. Mniej chętni do segregacji odpadów są za to mieszkańcy dużych miast do 500 tys. i powyżej 500 tys. mieszkańców (62 i 63 proc.).

39 proc. Polaków twierdzi, że osoby, które zadeklarowały segregację odpadów będą faktycznie to robić. Tyle samo respondentów było przeciwnego zdania.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-10 lipca, na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • ATEM, 2013-08-11 12:41:09

  -- USTAWA ŚMIECIOWA -- co nas czeka w tym względzie ,, odpady muszą być segregowane i przetwarzane ,to surowce wtórne ,odwracalne także biologiczne kości obierki ,liście itd, i będą modernizowane oczyszczalnie ścieków ,amerykanie szukają rozwiązań , ekologią zajmują się gminy , jak i środowiskami ...,wniesiono do wszystkich krajów i rządów na całym świecie w 1996 r ,zaspaliśmy ,, nauka dała nam środki ,,, koniec epoki chemii ,, biologia to technologie przyszłości ,,,ZNAM POSTANOWIENIA NAUKI I JAKIE BĘDĄ STRATEGIE ,,środki z UE ,załatwia nauka ,,,,  rozwiń
 • ZK1, 2013-07-24 12:36:22

  Nakaz selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz późniejsza ich segregacja będzie trwała do momentu jak długo przemysł / re-cykler będzie zainteresowany tego typu surowcem-odpadem. Na nic zapisy chociażby w "najgrubszych" ustawach i rozporządzeniach. Widać nie wszyscy wyciągnęli wnioski ...po "zapaści" jak miała miejsce w 2008r.  rozwiń
 • pllo, 2013-07-23 11:22:53

  Segregacja śmieci powinna być uzasadniona ekonomicznie. BIodegradowalne na biogaz, plaskik do recyklingu, metal do hut, opony na asfalt, z elektroniki złoto srebro, ze szkła szkło itp. Śmieci zmieszane za grube pieniądze do nowoczesnej spalarni. Każdy wtedy beż względu na ideologiczne predyspozycje ...ugnie się pod ciężarem czynnika ekonomicznego. Ale to się musi opłacać. Nie jak teraż. Firmy profesjonalnie utylizujące elektronczne śmieci przegrywają z cwaniakami masowo produkującymi lewe kwite. Jakby je wszystkie zsumować wyjdzie na to że najlepiej na świecie utylizujemy i to w ilościach przekraczających konsumpcję Chin. Ktoś nad tym czuwa. Chyba tylko zuchy. Czuwaj.  rozwiń