PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa śmieciowa zmobilizuje do segregacji odpadów

 • PAP    24 czerwca 2013 - 16:49
Ustawa śmieciowa zmobilizuje do segregacji odpadów

78 proc. Polaków uważa, że ustawa śmieciowa zmobilizuje do segregacji odpadów, co przyczyni się do lepszego recyklingu - wynika z sondażu CBOS. Większość badanych pozytywnie ocenia nowe rozwiązania dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi.
Cząstkowe wyniki sondażu przedstawił w czwartek minister środowiska Marcin Korolec. W poniedziałek CBOS opublikował natomiast pełne badanie. Wynika z niego, iż 53 proc. ankietowanych uważa, że po 1 lipca, czyli po wprowadzeniu nowych rozwiązań dotyczących gospodarki odpadami w gminach, mniej śmieci trafi na dzikie wysypiska, np. do lasów. 37 proc. Polaków było przeciwnego zdania.

69 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku segregowało śmieci. W 2000 roku było to niespełna 38 proc. Polaków, w 2006 - 56 proc., w 2011 - 71 proc.

Czytaj też: Listy w sprawie reformy śmieciowej

Zdecydowana większość z nas (68 proc.) pozytywnie ocenia najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza ustawa śmieciowa. 16 proc. ocenia ustawę raczej źle, a 7 proc. bardzo źle.

Jak wskazano w sondażu, 69 proc. ankietowanych twierdzi, że po pierwszym lipca zapłaci więcej za śmieci niż obecnie. Co piąty respondent (20 proc.) uważa, że koszty pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie, natomiast 8 proc. myśli, że opłaty będą niższe.

57 proc. pytanych zna już nowe stawki za wywóz odpadów, a 43 proc. nie trzymało jeszcze takich informacji. Najlepiej poinformowani o nowych kosztach odbioru odpadów komunalnych są mieszkańcy domów jednorodzinnych (64 proc.). Autorzy sondażu wyjaśnili, że jest to związane z koniecznością osobistego złożenia deklaracji śmieciowych do urzędów gmin przez właścicieli nieruchomości oraz bezpośrednim rozliczaniem się z opłaty śmieciowej.

Czytaj też: Dzięki ustawie śmieciowej dzikie wysypiska powinny zniknąć

Najgorzej poinformowani o nowych zasadach są mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - taką wiedzę posiada jedynie po 40 proc. z nich. Wiąże się to m.in. z tym, iż rozliczeń za śmieci dokonują administratorzy budynków.

Sondaż przeprowadzono na początku maja na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Od 1 lipca gminy będą miały obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • waw, 2013-06-25 12:20:37

  Największy bubel prawny w wykonaniu platformy !!! Ile pojemników na segregowane śmieci ma być w mieszkaniu -blokowym? Gdzie je przechowywać ? Kto bedzie odbierał smieci z " koszy śmietnikowych " na osiedlach ?, oraz kto je bedzie segregował !! Nikt ...nie uchwyci ilości lokatorów -" słoików" w lokalach wynajetych !! A , tu MŚCI SIE REZYGNACJA ZE STAŁEGO MELDUNKU !!!!!!!!!!!!! BRAK STAŁEGO MELDUNKU WPROWADZONO DLA ; OSZUKIWANIA PAŃSTWA / ILE KTO POSIADA MIESZKAN KUPIONYCH NA WYNAJEM /- ??????????????????????????/ !!!!!!!!!!!!!! Kazdy organ państwowy ma problem , gdzie komu dostarczyć wezwanie -zawiadomienie ,itp.!!!  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2013-06-25 10:40:12

  Rewolucji nie ma i jest niepotrzebna. Jest szkodliwa, jak każda rewolucja będąca odpowiedzia na nieudolnosć. Zaś badania są wyrzucaniem pieniędzy podatników. Potrzebne jest kontynuowanie nauki segregacji, a jeszcze bardziej budowanie taniego systemu odzyskiwania i zagospodarowywania surowców wtórnyc...h, coraz bardziej zaawansowanego. Przeciwstawiajmy się monopolizacji gospodarki odpadami, z wykorzystaniem przemocy podatkowej. Czekamy na całościowy projekt budowania systemu razem z mieszkańcami, co zapewne w części samorządów dzieje się, ale same samorządy problemów nie rozwiążą. Dlaczego energetycy nie budują spalarni produkujących prąd elektryczny?  rozwiń
 • Michał Biszkowiecki, 2013-06-25 10:18:57

  Dane przeczą sobie same !