PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa śmieciowa znów trafi do Trybunału?

 • Dziennik Gazeta Prawna    22 marca 2015 - 09:25
Ustawa śmieciowa znów trafi do Trybunału?
Ustawa śmieciowa może jeszcze raz trafić do Trybunału Konstytucyjnego - fot.pixellio.de

Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą ponosić odpowiedzialności za mieszkańców, którzy nie płacą za odpady. Domagają się zbadania sprawy przez Trybunał Konstytucyjny
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy” w Barcinie wnioskuje o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) ustawy śmieciowej. Zwrócił się w tej sprawie do prokuratora generalnego RP, rzecznika praw obywatelskich i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Domaga się stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP art. 2 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w formie, w której obowiązuje od 1 lutego 2015 r.

– Przepis ten faktycznie wprowadza odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za zobowiązania innych, tj. m.in. właścicieli lokali czy najemców – mówi Henryk Popławski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy”.

Zobowiązuje je m.in. do wnoszenia opłaty za wywóz odpadów do gminy oraz składania deklaracji w tej sprawie za mieszkańców.

Zdaniem niektórych spółdzielni to użytkownicy lokali mieszkalnych powinni być zobowiązani do wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi bezpośrednio do gminy.
To jednak byłoby uciążliwe dla gmin. Same musiałyby ścigać lokatorów zalegających z opłatami.

– Z tym że gmina w przeciwieństwie do nas ma chociaż narzędzia, aby ściągać od mieszkańców zaległości. Może przekazać to zadanie urzędowi skarbowemu albo zlecić komornikowi. My musimy wystąpić do sądu – mówi Henryk Popławski.

Na takie rozwiązanie nie ma zgody samorządowców.

Więcej tutaj

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Pawel, 2015-04-10 15:01:06

  Rozumiem że jak nie masz auta a PSZOK jest oddalony o 10km od domu to trzeba wyrzucać do lasu - tak to widzę jeżdżąc rowerem ... tyle śmieci w lasach nie było !!! . Miała być segregacja dla wszystkich korzystna - szczególnie środowiska, a obciąża nas bardziej finansowo niż przed ustawą (nawet 100%).... Czy celem władzy było zgnojenie najmniej uposażonych ??? przecież ... Zarabiacie na surowcach wtórnych i jeszcze obciążacie m.in. kosztami za PSZOK... Tylko w Polsce takie ZŁODZIEJSTWO w majestacie prawa.  rozwiń
 • hajer, 2015-03-23 21:13:56

  Polska śmietnikiem Europy! Ale za to mamy niskie stawki! I mówimy nasze stanowcze NIE spalarniom!! Tak trzymać. I bawmy się nadal w niedoskonałe prawo, dyskusje niepoważne i najlepiej niech wszystkie śmieci trafią na składowisko. Albo zróbmy z nich kompost (ten nieodpowiadający normom). Czy my napra...wdę nie potrafimy zrobić porządku z naszymi własnymi śmieciami???  rozwiń
 • abc1, 2015-03-23 11:27:54

  a ciekawe kto windykował mieszkańców przed zmiana ustawy oucpg. Każdy lokator sam zlecał odbiór odpadów w bloku z wielkiej płyty? Nic się nie zmieniło tylko SM musi zapłacić kasę do gminy zamiast do firmy wywozowej. Szkoda czasu