PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym: W 2017 r. znikną ulgi w komunikacji miejskiej

 • AW    28 stycznia 2016 - 08:37
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym: W 2017 r. znikną ulgi w komunikacji miejskiej
Tylko w ramach transportu publicznego pasażerowie zachowają możliwość korzystania z ulg w biletach. (fot.wikimedia.org/Adrian.s6)

• Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych apeluje do gmin i powiatów o podjęcie współpracy w organizowaniu publicznego transportu zbiorowego. 
• Bez współpracy samorządów różnych szczebli, pasażerowie miejskich tramwajów i autobusów stracą w przyszłym roku ulgi na bilety.
• Ulgi stracą też pasażerowie prywatnych przewoźników - tych, którzy nie podpiszą umów z organizatorem transportu publicznego i nie zostaną operatorami publicznymi.
Jak przypominają przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS), zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (PTZ), 1 stycznia 2017 r. uchylone zostaną niektóre zapisy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Mowa o zapisach w art. 8a i 8b, które obecnie przewidują wypłatę rekompensaty każdemu przewoźnikowi, który stosując ulgi ustawowe dla pasażerów zgłosi stosowne roszczenie.

- Po 1 stycznia 2017 r. przewoźnicy, którzy nie podpiszą umowy z organizatorem i nie zostaną operatorami publicznymi, nie będą już mieli możliwości uzyskiwania rekompensaty, a tym samym pasażerowie, korzystający z usług tych przewoźników będą zobligowani do ponoszenia pełnych opłat za bilety – czytamy w stanowisku OPOS ws. konieczności współpracy gmin i powiatów w procesie organizacji publicznego transportu zbiorowego.

Cel jaki przyświecał ustawodawcy w tej zmianie to zmobilizowanie organizatorów (a w szczególności gmin i powiatów) do zorganizowania na swoim terenie publicznego transportu zbiorowego. Tylko bowiem w jego ramach pasażerowie zachowają możliwość korzystania z ulg w kosztach zakupu biletów, rekomendowanych operatorom ze środków publicznych.

Współpraca gmin i powiatów konieczna dla zachowania ulg 

Zdaniem samorządowców nie wszędzie jednak ulgi uda się zachować. Sprawę komplikuje art. 56 ust. 2 ustawy PTZ.  Wynika z niego, że wydatki na sfinansowanie straty z tytułu utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym, są pokrywane z budżetu państwa, z wyłączeniem wydatków na sfinansowanie straty wynikającej z uprawnień do ulgowych przejazdów w komunikacji miejskiej.

- Tym samym, jedynym sposobem zachowania ulg dla pasażerów na trasach i sieciach, które z uwagi na swój przebieg w granicach administracyjnych miast, są traktowane jako pozbawiona tych ulg komunikacja miejska, koniecznym jest podjęcie się organizacji publicznego transportu zbiorowego na tych liniach i sieciach przez organizatorów wyższego szczebla, tj. powiaty - podkreśla Jacek Gursz, szef Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które to przewodniczy OPOS. - Jeżeli bowiem linia komunikacyjna będzie przebiegała w granicach administracyjnych miasta, ale nie będzie organizowana przez gminę tylko przez powiat, nie zostanie spełniony jeden z dwóch warunków uznania tej linii za „komunikację miejską” – dodaje.

Dlatego też OPOS apeluje w swoim stanowisku do gmin i powiatów o podjęcie współpracy w organizowaniu publicznego transportu zbiorowego. Ma też uwagi do ustawodawcy.

- Sugerujemy ustawodawcy, że wskazanym by było wprowadzenie do ustawy obligatoryjnego obowiązku współpracy samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Tylko bowiem wspólny wysiłek we wskazanych powyżej ramach będzie stanowił przejaw działania w interesie i na rzecz społeczności lokalnej – reasumują przedstawiciele organizacji samorządowych.

Dodajmy, że do organizacji jakie tworzą OPOS należą:

- Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych
- Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza
- Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego
- Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
- Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów
- Śląski Związek Gmin i Powiatów
- Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego
- Związek Gmin Lubelszczyzny
- Związek Gmin Pomorskich
- Związek Gmin Śląska Opolskiego
- Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • PolaOla, 2016-04-28 19:55:22

  Do Leszek: A nie pomyślisz, że niektórzy studiują na drugim końcu Polski ? Albo o tych studentach, którzy codziennie dojeżdżają na uczelnie ? Jak Państwo daje, trzeba brać. Rząd do szlachetnych nie należy i garnie do siebie to dlaczego my mamy byc szlachetni i im oddawać ? Sama mam 500 zł stypen...dium, do tego zniżkę 78% :)  rozwiń
 • Boguslaw, 2016-04-25 16:56:54

  Do X: Zamienię legitymacje osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym z powodu wzroku na dobry wzrok i możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy.Ulgi na przejazdy oddam gratis!Okazja!!!
 • X, 2016-04-24 17:35:57

  Do Boguslaw: Coś kłamiesz z tym, że jesteś niewidomy...