PARTNER PORTALU
  • BGK

Usterki w połowie kontrolowanych pojazdów

  • PAP    20 października 2012 - 14:57
Usterki w połowie kontrolowanych pojazdów

Zatrzymaliśmy dowody rejestracyjne ponad 50 proc. skontrolowanych ciężarówek oraz autobusów - poinformował w sobotę Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pojazdy były sprawdzane przez funkcjonariuszy Inspekcji w czwartek i piątek w Strykowie (woj. łódzkie).
Jak poinformował rzecznik Inspektoratu Alvin Gajadhur, kontrole w Strykowie odbywały się z wykorzystaniem pierwszej w Polsce Mobilnej Stacji Kontroli (MSK).

"Na 66 kontroli w aż 35 przypadkach inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne. Najczęstsze usterki to: niesprawny układ hamulcowy, kierowniczy, zbyt zużyty bieżnik opon i wycieki płynów eksploatacyjnych. 19 kierowców zostało ukaranych mandatami. Ponadto zatrzymano litewskiego kierowcę ciężarówkę, który miał w wydychanym powietrzu 0,3 promila alkoholu" - czytamy w przesłanym PAP w sobotę komunikacie.

Czytaj też: Gimbusy w coraz gorszym stanie

Mobilna Stacja Kontroli - przypomina Gajadhur - działa od czerwca 2011 r.; dotąd przy jej użyciu przeprowadzono kilkadziesiąt kontroli na terenie całego kraju. Sprawdzono prawie 1600 ciężarówek i autobusów, 600 kierującym inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów.

Do kontroli typowane są głównie starsze pojazdy. Jak podkreślił Gajadhur, pozwala to wycofać z ruchu te z nich, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Zaznaczył, że zdecydowana większość jeżdżących po drogach ciężarówek i autobusów jest w dobrym stanie technicznym.

"Tego typu kontrole mają za zadanie wycofywać z ruchu pojazdy należące do przewoźników, którzy w nieuczciwy sposób konkurują z dziesiątkami tysięcy rzetelnych - działających zgodnie z przepisami prawa - firm transportowych" - przekonywał Gajadhur. Dodał, że inspektorzy kierowali też do organów ścigania wnioski przeciw nieuczciwym diagnostom, którzy dopuszczali do ruchu niesprawne technicznie pojazdy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: