PARTNER PORTALU
  • BGK

Usuwają wraki ze szczecińskich osiedli

  • GK/szczecin.pl    25 maja 2011 - 11:48
Usuwają wraki ze szczecińskich osiedli

Trwa akcja usuwania wraków z ulic Szczecina. W ciągu pół roku ponad 130 wraków zniknęło z dróg publicznych.
Od połowy maja przepisy pozwalają usuwać wraki także z dróg wewnętrznych, znajdujących się np. na osiedlach. Warunkiem jest postawienie przez zarządcę terenu znaku „strefa ruchu”.

Do czasu wprowadzenia przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli do 14 maja br. akcja usuwania wraków mogła być prowadzona jedynie na drogach publicznych.

Administratorzy terenów, zarządcy osiedli, którzy zgłaszali problem z porzuconym autem, byli informowani o tym, że straż miejska może jedynie ustalić właściciela wraku i poprosić go o usuniecie pojazdu.

Nowe przepisy wprowadziły wzór znaku drogowego „strefa ruchu” i zasady jego ustawiania. Jeśli taki znak zostanie postawiony na drodze wewnętrznej, to będzie oznaczyło, że na takiej ulicy obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego.

W takich miejscach policja i straż miejska może karać kierowców za wszystkie przewinienia. Decyzję o ustawieniu takiego znaku podejmuje zarządca lub właściciel terenu.

W „strefie ruchu” obowiązują więc również przepisy dotyczące usuwania wraków. Zgodnie z art. 50a Prawo ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub auto, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez staż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Od jesieni ubiegłego roku mieszkańcy Szczecina zgłosili telefonicznie do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz do Straży Miejskiej w sumie 299 pojazdów pozostawionych, które według zgłaszających były wrakami. Większość zgłaszanych przez mieszkańców wraków znajdowała się na parkingach osiedlowych. Najwięcej informacji pochodziło z dzielnic: Pogodno – 29, Drzetowo – Grabowo – 23, Bukowe-Klęskowo – 23, Gumieńce – 22 oraz Niebuszewo – 19.

Po interwencji straży miejskiej właściciele usunęli 93 pojazdy, a 7 naprawili. 61 spraw jest w toku. Na parking strzeżony usunięto 34 wraki.

Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów mają obowiązek przyjąć każdy pojazd wycofany z eksploatacji. Taki samochód musi jednak posiadać cechy identyfikacyjne tj. numer nadwozia, podwozia, ramy.

Stacje demontażu często świadczą również usługi bezpłatnego transportu takiego auta do stacji i płacą za odebrany samochód, wydając jednocześnie zaświadczenie uprawniające do wyrejestrowania pojazdu.

Wszelkie informacje o sposobie pozbycia się pojazdu wycofanego z eksploatacji, o punktach i stacjach demontażu na terenie miasta i w okolicach Szczecina, o procedurze wyrejestrowania wraku można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin oraz w Straży Miejskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.