PARTNER PORTALU
  • BGK

Utrudnienia na kolei na Śląsku

  • PAP    3 października 2013 - 10:27
Utrudnienia na kolei na Śląsku

Dopiero w czwartek po południu wróci do normy ruch pociągów na szlakach kolejowych Herby Nowe-Panki i Koszęcin-Kalety w Śląskiem. Minionej nocy złodzieje w tych dwóch miejscach ukradli fragmenty sieci trakcyjnej - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.
Na szlaku kolejowym Koszęcin-Kalety złodzieje ukradli 210 metrów sieci trakcyjnej. Ruch pociągów odbywa się tam wahadłowo, po jednym torze. Naprawa sieci trakcyjnej ma zakończyć się do godz. 16. 70 metrów sieci złodzieje ukradli na szlaku pomiędzy Herbami Nowymi a Pankami. Także w tym miejscu naprawa sieci ma potrwać do godz. 16. Do tego czasu pasażerów będą woziły autobusy.

Kradzieże elementów infrastruktury kolejowej są prawdziwą plagą, zwłaszcza na Śląsku. Często skutkują utrudnieniami w ruchu pociągów i olbrzymimi stratami finansowymi. Według danych spółki PKP PLK tylko w pierwszej połowie tego roku złodzieje ukradli lub zniszczyli infrastrukturę kolejową o wartości 8,5 mln zł. W całej Polsce od stycznia do czerwca 2013 r. zanotowano ponad 2,2 tys. kradzieży i dewastacji, które spowodowały opóźnienie ponad 3,2 tys. pociągów osobowych i blisko 1 tys. towarowych. W całym 2012 r. na usuwanie skutków blisko 5 tys. kradzieży i dewastacji wydano ponad 22 mln zł.

Najczęściej kradzionymi elementami infrastruktury kolejowej są sieć trakcyjna, łączniki szynowe, szyny, złączki szynowe i ciężary naprężające sieć. Kradzieży dokonują często zorganizowane grupy przestępcze, wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Czasem w ciągu kilku minut mogą ukraść nawet kilkaset metrów sieci trakcyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.