Uwagi sądu do spalarni. 18 gmin może mieć kłopot z przetargami na odbiór śmieci

Osiemnaście gmin, w tym Kielce, może mieć problemy z przetargami na odbiór śmieci po ogłoszonym w środę przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyroku, dotyczącym uchwały sejmiku w sprawie wykonania planu gospodarki odpadami dla województwa świętokrzyskiego.
Uwagi sądu do spalarni. 18 gmin może mieć kłopot z przetargami na odbiór śmieci

Gmina Chmielnik, Zakład Usług Komunalnych w Chmielniku i zajmująca się gospodarką odpadami spółka Bio-Med z Kielc zaskarżyły do WSA uchwałę sejmiku woj. świętokrzyskiego w sprawie wykonania regionalnego planu gospodarki odpadami. Jedno z zastrzeżeń dotyczyło tego, czy sortownia największego w regionie wysypiska w Promniku spełnia warunki funkcjonującej, regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Czytaj też: Wojewódzkie plany gospodarki odpadami nie potrzebują rozporządzenia

W środę WSA w Kielcach uznał, że obecna sortownia nie może być uznana za funkcjonującą, regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych z 18 gmin.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreśli, że przedstawiona przez urząd marszałkowski opinia jego wewnętrznej komisji, która kontrolowała Promnik, nie jest wystarczająca. Tym bardziej, że w materiałach dołączonych do opinii jest dokumentacja zdjęciowa pokazującą maszyny mobilne.

Sąd zwrócił uwagę także na ankietę wypełnioną przez zarządzające wysypiskiem w Promniku kieleckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami. Wynika z niej, że sortownia będzie zbudowana do końca 2015 roku.

Wyrok nie jest prawomocny.

Uprawomocnienie postanowienia sądu oznaczałoby problemy dla 18 gmin, głównie z terenu powiatu kieleckiego, przy ogłaszaniu przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci komunalnych. Umowy z odbiorcami i wysypiskami muszą być zawarte przed 1 lipca br. - terminem ostatecznie obligującym gminy do przejęcia na siebie obowiązku odbierania śmieci od mieszkańców.

"Instalacja znajdująca się w Promniku spełnia wszystkie warunki określone przez ministra ochrony środowiska i prawdopodobnie jest najnowocześniejsza w regionie. Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że niewystarczająca jest opinia naszej komisji. Dlatego powołamy biegłego, którego opinia potwierdzi naszą, a będzie bardziej wiarygodna. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku zastanowimy się, czy wnosić apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego wraz z opinią biegłego czy przedstawić sejmikowi projekt uchwały uzupełniającej" - powiedział Sławomir Neugebauer, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich i środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Dodał, że urząd wybierze procedurę zajmującą mniej czasu.

Przyjęty w czerwcu ub.r. "Plan gospodarki odpadami dla województwa świętokrzyskiego" na lata 2012-2018 zakłada podzielenie województwa na sześć regionów, w których oprócz klasycznych wysypisk, mają funkcjonować także zakłady przetwarzające odpady oraz kompostownie. Wskazuje też konkretne miejsca segregacji oraz mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

nie podpisałem - Nie zgadzam się z Tobą, gdyż jak dostosujesz RIPOK do warunków napisz wniosek do sejmiku o zmianę uchwały w sprawie wykonania planu, bez zmiany całego planu, mówią o tym wyraźnie przepisy ustawy o odpadach, a co do RIPOK - to w tym pojęciu mieszczą się również składowiska wpisane ja...ko RIPOK i wg nowelizacji o odpadach mogą one samodzielne bez pozostałych instalacji (MBP, kompostownia) istnieć, dla mnie bzdura - ale tak jest, więc system nadal będzie kosztotwórczy ze względu na koszty transportu, bo jakby było wymaganie że składowisko, kompostownia i MBP muszą tworzyć docelowo RIPOK jako całość nie byłoby żadnych wątpliwości rozwiń

Gienek, 2013-02-14 12:20:18 odpowiedz

Plany, opracowania, analizy - piekne, kolorowe z dużą ilością tabelek i wykresów robią wrażenie na eurourzędnikach. Maja niewiele wspólnego z rzeczywistoscią, realiami i zmianami. Np. jak isntalacja zacznie spełniac warunki RIPOK, po opublikowaniu Planu, to aby się nią stać musi czekac do aktuali...zacji Wojewódzkiego Plany Gospodarki Odpadami. Jakiś absurd!!! Pomijając przy tym fakt, że prawo nakazuje dostarczanie zmieszanych odpadów komunalnych do RIPOK wskazanego w WPGO. tyle, ze na dzien dzisiejszy RIPOK-i zapewniają moce dla ok 30 % odpadów.... ITD....jedna totalna bzdura i bałagan.... Ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że na stronie Misnisterstwa Środowiska brak aktualnych aktów prawnych, sa rozporzadzenia ogloszone już w Dzienniku Ustaw, a na stronie ministerstwa są jako projektowane akty prawne. Ostatnia aktualizacja strony o gospodarce odpadami była chyba w listopadzie 2012, a prezentowane interpretację sa ze sobą sprzeczne.... Ot i cała Polska własnie! rozwiń

nie podpisałem, 2013-02-14 08:53:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE