PARTNER PORTALU
  • BGK

Używane autobusy królują na polskich drogach

  • wnp.pl (AG)    24 sierpnia 2012 - 09:45
Używane autobusy królują na polskich drogach

Kuriozalnie wygląda sytuacja w segmencie pojazdów szkolnych. W 2012 r. w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano jednego gimbusa (Autosan). Gminy wolą wozić uczniów używanymi autobusami sprowadzanymi z Europy Zachodniej.
Najwięcej nowych autobusów w ciągu siedmiu miesięcy br. zakupiły takie podmioty jak: UM Białystok (35 szt.), MPK Kraków (30), MPK Kielce (27), MPK Lublin (23), PKM Katowice (15), MPK Poznań (15), PKM Świerklaniec (15), MZK Biała Podlaska (12) oraz MZK Puławy (10 szt.).

Szacuje się, że w dalszej część roku nowe rejestracje na polskim rynku autobusowym zamkną się na minusie – taką prognozę formułuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) przy współpracy specjalistów z JMK Analizy Rynku Transportowego.

Wskazuje na to głównie sytuacja w najważniejszym dla polskiego rynku, segmencie autobusów miejskich: do tej pory zarejestrowano 303 pojazdy (-115 egz.;-27,5 proc. r/r). PZPM wskazuje, że ten spadkowy trend pogłębi się – niezależnie od realizacji najważniejszych tegorocznych kontraktów: dla Warszawy (łącznie 105 szt.) i dla Rzeszowa (50 szt.)

Kuriozalnie wygląda sytuacja w segmencie pojazdów szkolnych. W 2012 r. w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano jednego gimbusa (Autosan). Widać gminy zdecydowanie wolą do potrzeb przewozu uczniów inwestować w używane autobusy sprowadzane z Europy Zachodniej.

Na zakończenie roku analitycy spodziewają się generalnego spadku liczby rejestracji nowych autobusów o ok. 20-25 proc. w porównaniu do 2011 r., kiedy łącznie sprzedano w Polsce 1 561 szt.

Więcej na ten temat tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.