Veolia otwarcie: To koniec dużych spalarni w Polsce. Lepsze małe ciepłownie na odpady

  • Piotr Toborek
  • 26-04-2017
  • drukuj
– Kończy się czas powstawania wielkich spalarni, ale w polskich miastach jest miejsce na małe instalacje produkujące jedynie ciepło na lokalne potrzeby – mówi Norbert Skibiński z Veolia Energia Polska.
Veolia otwarcie: To koniec dużych spalarni w Polsce. Lepsze małe ciepłownie na odpady
Norbert Skibiński - dyrektor ds. Projektów Przemysłowych, Veolia Energia Polska (fot.wnp.pl)

– Dlaczego? Ponieważ lokalnie wytwarzane odpady są poddawane procesowi recyklingu, a to co zostanie z tego procesu - to czego się już nie da w jakikolwiek inny sposób wykorzystać - mogłoby być termicznie przetwarzane na miejscu, właśnie w tego typu małych instalacjach, produkując ciepło – wyjaśnia i dodaje: - Mielibyśmy zatem zamknięcie obiegu ekonomii cyrkularnej, ponieważ ci sami mieszkańcy, którzy wytwarzają odpady, wykorzystywaliby ciepło powstałe z ich spalenia do ogrzewania swoich domów oraz ciepłej wody.

Norbert Skibiński widzi tu idealny przykład ekonomii cyrkularnej, ale w kontekście lokalnym.

Jak mówi, rynek małych ciepłowni opalanych paliwem alternatywnym nie jest jeszcze w Polsce rozwinięty, ale jest duże zainteresowanie ze strony miast, co powinno skutkować w przyszłości budową tego typu instalacji.

Dyrektor firmy Veolia podkreśla mocno niewielką skalę tych instalacji: - Co znaczy małe? Przetwarzające około 10 tysięcy ton paliwa alternatywnego rocznie o mocy około 5 MW cieplnych. Czyli rzeczywiście bardzo niewielkie ciepłownie – jeszcze raz podkreślam – nie elektrociepłownie, a ciepłownie.

Ekologia i ekonomia

W firmie Veolia nie obawiają się także, że rozwój idei powstawania małych ciepłowni mogą powstrzymać społeczne protesty. Dzisiaj niemal każda inwestycja, w związku z którą pada słowo „spalanie”, powoduje przecież duży opór lokalnych społeczności.

Dyrektor Skibiński podkreśla jednak, że budowa wszelkich instalacji wiąże się z koniecznością spełnienia surowych norm środowiskowych, wykorzystania najlepszych dostępnych technologii, a szkodliwa emisja z nich jest wręcz śladowa.

- Mówiąc o emisji zanieczyszczeń, musimy po prostu zrozumieć, że znacznie większym problemem jest spalanie odpadów w „domowych spalarniach” ogrzewających nasze domy. Dopiero wtedy mamy problem z zanieczyszczeniem środowiska – podkreśla nasz rozmówca. - Dla przykładu, jeżeli nasz sąsiad spala odpady w swoim kotle lub kominku, to w porównaniu do dużej instalacji przemysłowej z jego komina wydobywają się niewspółmiernie większe ilości substancji szkodliwych. Ilu mamy takich sąsiadów w swoim najbliższym otoczeniu?

Jak zauważa, konieczna jest edukacja, która sprawi, że instalacje przestaną się kojarzyć z zanieczyszczaniem środowiska, a wręcz przeciwnie.

– Trzeba poprowadzić edukację w tą stronę, aby mieszkańcy mieli świadomość, że to nie mała ciepłownia opalana paliwem alternatywnym jest problemem, tylko palenie odpadów w domowych piecach – dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do w.potega@neostrada.pl: zacznijmy od nazwisk tych którzy na początku tego roku - wbrew znowelizowanym przepisom - wycięli parki i drZewa na skwerach sądząc, że na swoich gruntach na złość PiS-owi mogą wszystko...

..., 2017-04-27 14:31:36 odpowiedz

Popieram rozumowanie Dyrektora Skibińskiego, z uzupełnieniami. W pierwszej kolejności należy w każdym miejscu przebywania dużych grup ludzi zainstalować stanowiska badania i upubliczniania wyników badań powietrza. Po drugie, należy zacząć nagradzać i karać, przynajmniej moralnie, wszystkich sprawców... oczyszczeń i zanieczyszczeń (personalnie) powietrza, informując o nagradzaniu i karaniu opinię publiczną. Na tej drodze zbudujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym, jak najbardziej w ramach lokalnych rozliczeń, na przykład w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Absurdem jest budowanie jednej spalarni w Warszawie. Jedna spalarnia będzie pogrążaniem Warszawy, i innych dużych środowisk z dużymi spalarniami, w narastającym problemie. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2017-04-27 13:21:37 odpowiedz

Jutro kupię sobie piec-śmieciarz. Liczę na dopłatę. Wszak sąsiadom pomogę w utylizacji odpadów,,,

iwielgiejaja, 2017-04-26 21:57:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE