PARTNER PORTALU
  • BGK

Vozilla we Wrocławiu coraz bliżej uruchomienia

  • PAP/PSZ    3 października 2017 - 15:58
Vozilla we Wrocławiu coraz bliżej uruchomienia
Wrocławscy urzędnicy liczą na zmniejszenie korków i poprawę jakości powietrza w mieście. (fot. shutterstock)

Od 4 listopada we Wrocławiu będzie można wypożyczyć elektryczne auto, którym przejazd będzie tańszy niż taksówką. "Chodzi o poprawę jakości powietrza, dzięki takiemu rozwiązaniu będzie ono czystsze" - oceniła Elżbieta Urbanek z wrocławskiego magistratu.
Od 4 listopada mieszkańcy Wrocławia będą mogli korzystać z pojazdów elektrycznych oferowanych przez miejską wypożyczalnię. W zasobach wypożyczalni docelowo będzie 200 takich samochodów, w tym 10 dostawczych.

Wypożyczalnia będzie działać pod marką Vozilla. Przedsięwzięcie to efekt podpisanej w lutym tego roku umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy samorządem Wrocławia a firmą Enigma. Obowiązująca przez 5 lat umowa zakłada uruchomienie miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Według wrocławskiego magistratu stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, w którym będzie realizowane takie rozwiązanie.

Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Enigmie Robert Oporski zapowiedział, że auta z wypożyczalni będą najtańsza formą transportu w mieście.

"Przy średniej prędkości ruchu kołowego we Wrocławiu, która wynosi 45 km na godz. za jeden kilometr użytkownik zapłaci około 70 groszy. Taksówki są droższe, poza tym biorą opłatę początkową" - dodał Oporski.

Docelowo w zasobach wypożyczalni będzie znajdowało się 200 aut, w tym 190 osobowych oraz 10 samochodów typu VAN. Pojazd może przejechać ok. 250 kilometrów dziennie po nocnym naładowaniu akumulatorów. Pojazdy są ubezpieczone w ramach polis OC i AC.

"Wypożyczający nie poniesie kosztów szkody, nawet gdy to on będzie sprawcą wypadku. Nie straci również zniżki u ubezpieczyciela, który wystawił mu polisę na własne auto" - wyjaśnił Oporski.

Wrocławski magistrat ma wyznaczyć specjalne miejsca parkingowe dla aut Vozilli. Urzędnicy liczą na to, że dzięki wypożyczalni w mieście zmniejszą się korki, a dzięki zerowej emisji CO2 poprawie ulegnie jakość powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.