PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2015 roku zakończy się rozbudowa zakładu odpadów Jarocin

  • PAP    19 marca 2014 - 16:18
W 2015 roku zakończy się rozbudowa zakładu odpadów Jarocin

- We wrześniu 2015 roku zakończyć się ma rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin (Wielkopolskie). Po zakończeniu prac jarociński kompleks ma być najnowocześniejszym zakładem obróbki odpadów w regionie.
Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin (ZZO) była możliwa dzięki decyzji 17 gmin, które podpisały porozumienie międzygminne i podjęły decyzję o wspólnym projekcie. Zakład będzie obsługiwał ponad 190 tys. mieszkańców regionu.

Jak poinformowała w środę Ewelina Bartkowiak z Urzędu Miejskiego w Jarocinie, część biologiczną i mechaniczną ZZO wykona Przedsiębiorstwo Budownictwa Górniczego i Energetycznego "Egbud" z Bogatyni. Wartość tej inwestycji to ponad 112 mln zł.

Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek, trwają jeszcze dwa przetargi na wykonanie pozostałych prac przewidzianych w projekcie przebudowy ZZO.

W ramach całej inwestycji zaplanowano m.in. powstanie nowoczesnej linii do sortowania śmieci, budowę kwatery do ich składowania, a także wykonanie instalacji kogeneracyjnej, dzięki której będzie można pozyskiwać energię elektryczną i cieplną na potrzeby zakładu.

"Powstanie też wiele technologicznych instalacji wspomagających. Dzięki temu zakład będzie jeszcze efektywniej przetwarzać odpady i odzyskiwać surowce wtórne z korzyścią dla środowiska" - podała Bartkowiak.

Cały obiekt powstanie na terenie 20 ha. Łączna wartość projektu to 152 mln zł.

Głównym celem projektu "Rozbudowa Zakładu Zagospodarowywania Odpadów Jarocin" jest zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych na terenie 17 gmin objętych projektem, wchodzących w skład porozumienia międzygminnego.

Na realizację przedsięwzięcia pozyskano 85 mln zł dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Beneficjentem i inwestorem jest spółka Zakład Gospodarki Odpadami, w której 100 proc. udziałów mają samorządy - strony porozumienia międzygminnego w zakresie realizacji systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.