PARTNER PORTALU
 • BGK

W 2016 r. Wrocław zwiększa podatek od nieruchomości

 • PAP    27 grudnia 2015 - 11:24
W 2016 r. Wrocław zwiększa podatek od nieruchomości

Stawki podatku od nieruchomości we Wrocławiu nie były zmieniane od 2013 r. (fot. Lestat/wikipedia/GFDL)

Wzrost podatku od nieruchomości - to główna zmiana, jaka czeka mieszkańców Wrocławia w 2016 r. Nie zdrożeją natomiast opłaty za wywóz śmieci oraz za korzystanie z komunikacji miejskiej.
Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski podkreślił, że stawki podatku od nieruchomości we Wrocławiu nie były zmieniane od 2013 r. „W 2015 r., za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania, opłata wynosi 0,73 zł. W 2016 r. trzeba będzie zapłacić o 2 grosze więcej, czyli 0,75 zł” - powiedział PAP Filipowski.

Z kolei o 4 grosze wzrośnie stawka podatku od nieruchomości, który płacą przedsiębiorcy. W 2015 r. za metr kwadratowy lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, trzeba było zapłacić 22,82 zł, zaś w 2016 r. ta opłata wniesie 22,86 zł.

W uzasadnieniu uchwały, którą Rada Miasta Wrocławia wprowadziła wyższe stawki podatku od nieruchomości, podkreślono, że gmina Wrocław będzie kontynuowała politykę wspierania przedsiębiorców poprzez rozbudowany system programów pomocy publicznej. „Biorąc pod uwagę ogólnie trudną sytuację gospodarczą w kraju oraz ciągły wzrost potrzeb finansowych Wrocławia związanych ze znacznym wzrostem wydatków inwestycyjnych podwyższenie stawek podatkowych będzie miało istotne znaczenie dla dochodów budżetu miasta” - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Nie wiadomo na razie, czy we Wrocławiu wzrosną w 2016 r. ceny wody i ścieków. „Wniosek o zmianę cen, a także propozycja wysokości taryf na 2016 r., jest uzależniony od planów inwestycyjnych MPWiK. Obecnie w tym zakresie trwają analizy i rozmowy z urzędem miasta” - powiedział PAP rzecznik wrocławskiego MPWiK Tomasz Jankowski. Rzecznik podkreślił, że ceny wody i ścieków we Wrocławiu są jednymi z najniższych w Polsce. Ewentualne zmiany w tych opłatach, jak zaznaczył, zostaną wprowadzone w marcu.

Filipowski poinformował, że w 2016 r. nie będzie we Wrocławiu podwyżki opłat za wywóz śmieci oraz za komunikację miejską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • glewen, 2015-12-28 12:34:12

  Hehehem analizy kanalizy! Ilu chłopaczków Dudiego zmieści się w MPWiK? No ile, jak myślicie?
 • glewes, 2015-12-28 12:32:39

  "Dudi" podwyższa co się da! Ratuje finanse, bo wie że mu napływowe ze wszystkich słoikolandów "bydło" nie podskoczy! I robi co chce! Tam trzymać! Diaspora Żydowska z Synagogi klaszcze jak nigdy! Shalom!
 • banaś, 2015-12-28 10:23:09

  Dlaczego mam płacić podatek od mieszkania, domu ? Czy miasto pomogło mi w budowie. Oprócz ciągłego nękania kontrolami w czasie budowy, wnoszeniem wcale nie małych opłat za wszelkiego rodzaju "pozwolenia" miasto nie pomogło mi w niczym. Najlepiej nie oszczędzać i nie budować czekać "aż... miasto da" Złodziejski kraj.  rozwiń