W autobusach KZK GOP pojawią się czytniki kart

Na przełomie sierpnia i września w autobusach Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego rozpocznie się montaż czytników kart w ramach budowy systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Docelowo czytniki pojawią się w 1300 autobusach.
W autobusach KZK GOP pojawią się czytniki kart

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) połączy w sobie bilet komunikacji miejskiej, nośnik podpisu elektronicznego oraz tzw. e-portmonetkę umożliwiającą płacenie za usługi w wielu śląskich urzędach i instytucjach miejskich.

Czytaj też: Strony KZK GOP i stołecznego ZTM najlepszymi domenami komunikacyjnymi

4760 czytników kart ŚKUP pojawi się docelowo w 1300 autobusach kursujących na zlecenie KZK GOP. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras, konsorcjum firm Asseco i BRE Bank, wykonawca systemu, rozpocznie montować urządzenia produkcji włoskiej na przełomie sierpnia i września tego roku.

Aktualnie we wszystkich pojazdach zakładana jest nowa sieć kablowa, która umożliwi zasilanie czytników oraz transfer danych do komputera pokładowego. Te prace zakończono w ok. 150 autobusach. W zależności od modelu pojazdu, wiązki przewodów prowadzone są w poręczach lub pod sufitem autobusu.

Oprócz standardowych czytników kart zbliżeniowych, w każdym pojeździe zainstalowane zostanie także jedno urządzenie dwufunkcyjne, które umożliwiać będzie również kasowanie tradycyjnych, papierowych biletów.

Czytniki kart zbliżeniowych mają być proste w obsłudze. Wyposażone będą w ciekłokrystaliczny wyświetlacz, przekazujący komunikaty, oraz przyciski, dzięki którym pasażer będzie mógł wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z kartą - skasować bilet oraz sprawdzić i zaktualizować stan konta.

Po wybraniu właściwej opcji oraz przyłożeniu karty do czytnika, w ciągu niespełna sekundy żądana informacja przesłana zostanie do zainstalowanego w autobusie lub tramwaju komputera pokładowego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE