PARTNER PORTALU
  • BGK

W Baranowie rozbudują oczyszczalnię ścieków

  • Patrycja Batóg    28 lipca 2010 - 11:31

Gmina Baranowo otrzymała dofinansowanie z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w miejscowości Baranowo i budowę sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Baranowo, Orzoł, Budne-Sowięta, Czerwińskie, Oborczyska, Czarnotrzew, Lipowy Las, Orzołek.
Projekt zakłada rozbudowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Baranowo i budowę sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Baranowo, Orzoł, Budne Sowięta, Czerwińskie, Oborczyska, Czarnotrzew, Lipowy Las, Orzołek. Celem projektu jest przede wszystkim poprawa stanu środowiska naturalnego i ochrona wód powierzchniowych.

W wyniku jego realizacji zostanie rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Baranowie, umożliwiając tym samym zwiększenie przepustowości do 400m3/dobę (czyli czterokrotnie więcej niż obecnie). Wybudowanych zostanie 33004 m sieci kanalizacyjnej (w tym 32 935 mb sieci ciśnieniowej i 69 mb sieci grawitacyjnej). Do sieci zostanie podłączonych 245 budynków, w których mieszka 2258 osób.

Projekt obejmuje swoim zasięgiem osiem miejscowości znajdujących się w odległości od 3 do 5 km od oczyszczalni ścieków. Do oczyszczalni będą trafiały ścieki z dotychczasowej sieci kanalizacyjnej, z sieci będącej przedmiotem projektu, ścieki zrzucane z wozów asenizacyjnych pochodzące z pozostałych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy oraz osady z istniejących i wybudowanych w przyszłości przydomowych oczyszczalni ścieków.

Prace zaplanowano na lata 2009-2010. Inwestycja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania gminy. Obecny stopień skanalizowania gminy wynosi bowiem zaledwie 17 proc. Biorąc pod uwagę, że stopień zwodociągowania jest o wiele większy – wynosi bowiem ok. 75 proc., niezbędna jest niezwłoczna budowa kanalizacji sanitarnej.

Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 11 mln zł, natomiast wartość dofinansowania z UE to ponad 7,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.