PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białej Podlaskiej budują zakład utylizacji odpadów

  • PAP    27 lipca 2012 - 15:14
W Białej Podlaskiej budują zakład utylizacji odpadów

Kamień węgielny pod budowę nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów wmurowano w piątek w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Wartość inwestycji sięga 95 mln zł brutto; blisko 40 mln zł wniesie dotacja z funduszy unijnych.
"Budowa już się rozpoczęła, zręby hal już są widoczne" - powiedział prezes prowadzącej inwestycję spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "Wod-Kan" Zygmunt Król.

Czytaj też: Kłótnia na budowie odpadowego zakładu

Hale zakładu w Białej Podlaskiej będą miały łącznie ponad 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W listopadzie tego roku mają być w tzw. stanie surowym zamkniętym.

Budowa zakładu zakończy się w połowie przyszłego roku, kolejny rok przeznaczono na rozruch i dojście do pełnych możliwości produkcyjnych. Wcześniej, bo już w sierpniu tego roku, ma ruszyć kompostownia, która będzie przerabiała odpady zielone na nawóz.

Inwestycja będzie kosztować blisko 95 mln zł brutto. Prawie 40 mln zł wyniesie dotacja z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, 17 mln zł na preferencyjnych warunkach pożyczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, resztę sfinansuje samorząd Białej Podlaskiej i spółka "Wod-Kan".

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółki Mostostal Warszawa i hiszpańskiej firmy Acciona Infraestructuras.

Do zakładu mają trafiać odpady z północnej części woj. lubelskiego, czyli miast Biała Podlaska, Parczew, Międzyrzec Podlaski i Terespol oraz 18 okolicznych gmin. Łącznie ten teren zamieszkuje około 200 tys. osób. Przepustowość zakładu wyniesie ponad 55 tys. ton odpadów rocznie, będzie on nastawiony ma ich maksymalne wykorzystanie.

"Szacujemy, że ilość śmieci składowanych na wysypiskach zmniejszy się, co najmniej o połowę" - ocenił Król.

Wszystkie odpady podlegające fermentacji będą służyły do wytwarzania biogazu, który zasili elektrociepłownię. Ma ona dostarczać rocznie 5,5 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej i 9 tys. kilowatogodzin energii cieplnej. Z odpadów palnych ma tu powstawać 13 tys. ton paliwa do cementowni.

Zakład zatrudni 25 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-07-30 22:54:15

    Odzysk surowców wtórnych z mieszanego strumienia odpadów będzie wynosił do 20%, ponieważ zastosowano złą technologię. Kompost zawierający metale ciężkie jest do niczego, nadaje się jedynie do rekultywacji zdegradowanych terenów. Nie można stosować do upraw roślin przeznaczonych dla zwierząt i ludz...i. Nie można stosować na trawniki, rabaty z uwagi na skażenie metalami ciężkimi. Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania z wydzieleniem wszystkich frakcji i ich uszlachetnieniem nadając wartość handlową co najmniej 180 zł/Mg. Odpowiem na pytania z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń