PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku podpisano umowy na wywóz śmieci

  • PAP    16 kwietnia 2014 - 06:49

Trzy firmy będą wywoziły śmieci z terenu Białegostoku od 1 lipca br. We wtorek podpisano umowy w firmami, które wcześniej wybrano w przetargu - poinformowała komunalna spółka Lech, zarządzająca systemem gospodarki odpadami w mieście.
Firmy będą odpowiadały za wywóz śmieci z sześciu sektorów, na które podzielony jest Białystok. Dwie firmy to te, które już wywożą śmieci z miasta - MPO (po podpisaniu nowej umowy będzie obsługiwać trzy sektory) i Astwa z Białegostoku (dwa sektory). Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Hajnówki będzie obsługiwać jeden sektor.

Jak poinformował rzecznik komunalnej spółki Lech (wszystkie jej udziały należą do miasta) Karol Świetlicki, we wtorek podpisano umowy na wywóz śmieci z pięciu sektorów; ostatnia umowa ma być podpisana w najbliższych dniach. Będzie obowiązywała do 30 września 2016 roku.

Firmy, oprócz odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości, zobowiązane będą do dostarczenia pojemników i worków do gromadzenia odpadów komunalnych. W przetargu znalazł się zapis dotyczący tworzenia i funkcjonowania tzw. gniazd, czyli miejsc, w których mieszkańcy mogą dobrowolnie segregować makulaturę i plastik. Od lipca 2014 r., przy zadeklarowanej przez mieszkańca segregacji odpadów, będzie to już obowiązkowe.

Świetlicki poinformował, że zgodnie z podpisanymi umowami, firmy mają obowiązek rozstawić pojemniki do 15 czerwca, aby zmiany operatorów przebiegły płynnie i bez uciążliwości dla mieszkańców.

Od początku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej, czyli od 1 lipca 2013 roku, w Białymstoku wywozem śmieci zajmują się trzy firmy: Czyścioch, Astwa i MPO. Obecne umowy z firmami na wywóz śmieci obowiązują do 1 lipca 2014 roku, ale spółka Lech - jak informowała wcześniej - chciała przeprowadzić przetarg na początku roku, by zdążyć z podpisaniem nowych umów do lipca.

Mieszkańcy płacą za wywóz śmieci zależnie od wielkości lokalu. Po uchwalonej w styczniu przez radnych obniżce, przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 metrów kwadratowych płacą 14 zł miesięcznie (wcześniej 19 zł); mieszkań o powierzchni 40,01-80 metrów kw. - 26 zł (wcześniej 35 zł), zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 34 zł (wcześniej 45 zł).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.