PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku sms-em za bilet

  • PAP    15 listopada 2010 - 16:20
W Białymstoku sms-em za bilet

Od poniedziałku mieszkańcy Białegostoku mogą płacić za przejazd autobusem komunikacji miejskiej, wysyłając sms na specjalne numery.
Białystok jest trzecim polskim miastem, po Warszawie i Lublinie, gdzie zaczął działać ten system. W grudniu ma ruszyć także w Krakowie - poinformował Cezary Mroczkowski z firmy MPay, która we współpracy z władzami Białegostoku wdraża ten sposób płatności za bilety. 

Ceny są takie same, jak w przypadku tradycyjnych papierowych biletów, nie ma dodatkowych opłat.

By zapłacić sms-em za przejazd miejskim autobusem należy najpierw założyć swoje konto, tzw. elektroniczną portmonetkę, na które można przelać dowolną sumę pieniędzy. To z tego konta będą pobierane pieniądze, gdy będziemy chcieli kupić sms-owy bilet za pośrednictwem telefonu komórkowego. 

We wszystkich autobusach oraz na przystankach komunikacji miejskiej od poniedziałku rozklejane są ulotki ze szczegółowym sposobem korzystania z tego typu formy płacenia za przejazd: gdzie i na jaki numer oraz z jakich sieci telefonii komórkowej aktywować usługę, jakie są kody na poszczególne rodzaje biletów w poszczególnych strefach w mieście i poza nim.

Po zapłaceniu sms-em za przejazd, posiadacz telefonu komórkowego dostanie na telefon potwierdzenie transakcji. Jednak - jak tłumaczył Mroczkowski - by nie było podejrzeń, np. o to, że ktoś komuś przesłał takiego sms-a a za przejazd nie zapłacił, w wypadku kontroli biletów, kontroler będzie to dodatkowo weryfikował.

Pasażer będzie wtedy musiał zadzwonić na bezpłatny numer podany przez kontrolera. Ten wówczas dostanie z systemu potwierdzenie, że dana osoba, z danego telefonu faktycznie zapłaciła za przejazd.

Cezary Mroczkowski pytany o to, jak dużo osób chce płacić za miejskie przejazdy sms-ami powiedział, że np. w Lublinie nie jest to nawet połowa korzystających z przejazdów. Zaznaczył jednak, że ta usługa stale się rozwija i wymaga "oswojenia się" z systemem przez klientów.

Także władze miasta i komunikacji miejskiej podkreślają, że płacenie przez telefon komórkowy w Białymstoku jest traktowane jako nowa możliwość.

Dodatkową będzie także - niemożliwy dotychczas - zakup biletu bezpośrednio u kierowcy w autobusie miejskim. Ma to być wdrożone w grudniu - poinformował dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop.

Obecnie w Białymstoku jest ponad trzydzieści linii autobusowych. Na trasy wyjeżdża blisko ćwierć tysiąca autobusów należących do trzech komunalnych spółek komunikacyjnych, które rocznie przewożą ok. 100 mln pasażerów.

Czytaj też:

Kup bilet dziadkowi i babci 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ain, 2010-11-15 18:45:24

    trochę średnio z tym dzwonieniem i weryfikacją