PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy będzie można w sobotę parkować za darmo

  • PAP/MIW    1 lipca 2016 - 07:28
W Bydgoszczy będzie można w sobotę parkować za darmo
Od 2 lipca w centrum Bydgoszczy za parkowanie w sobotę nie trzeba będzie płacić. (Fot. : pixabay.com).

• Po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał pobieranie w Augustowie opłat za parkowanie w soboty za bezprawne Bydgoszcz wycofała się z opłat za parkowanie w sobotę.
• Dla zbilansowania wpływów zdecydowano o likwidacji ogólnodostępnych abonamentów, które upoważniały do pozostawiania samochodów na parkingach przez cały dzień.
• Władze miasta spodziewają się, że darmowe parkowanie w soboty przyczyni się do ożywienia w te dni centrum miasta.
Od 2 lipca zniesione zostaną opłaty za parkowanie w soboty w śródmieściu Bydgoszczy. Jednocześnie dla zbilansowania wpływów zdecydowano o likwidacji ogólnodostępnych abonamentów, które upoważniały do pozostawiania samochodów na parkingach przez cały dzień.

Dotychczas trzeba było płacić nie tylko za parkowanie w obrębie dwóch istniejących tzw. podstref w śródmieściu w dni powszednie w od 8.00 do 17.00, ale również w soboty od 8.00 do 14.00.

Nadal abonamenty na parkowanie mogą wykupić mieszkańcy domów przy ulicach znajdujących się na terenie obu podstref. Wraz z likwidacją ogólnodostępnych abonamentów zmniejszono opłaty za siódmą, ósmą i dziewiątą godzinę parkowania.

W obu podstrefach siódma, ósma i dziewiąta godzina kosztować będzie 50 gr. Dotąd opłata za cały dzień uiszczana w parkomacie w podstrefie A (ścisłe centrum) wynosiła 28,90 zł i podstrefie B (obrzeża śródmieścia) - 11,40 zł, a obecnie odpowiednio 21,40 zł i 9,90 zł.

Do cennika wprowadzono też nowy rodzaj abonamentu za parkowanie pojazdu o napędzie hybrydowym i elektrycznym.

Władze miasta spodziewają się, że darmowe parkowanie w soboty przyczyni się do ożywienia w te dni centrum miasta. Natomiast likwidując ogólnodostępne abonamenty liczą na zwiększenie się rotacji samochodów na miejscach parkingowych, gdyż dotychczas korzystający z takich abonamentów w dni powszednie blokowali w podstrefie A średnio 30 proc. miejsc.

Bezpośrednim impulsem do rezygnacji z opłat parkingowych w soboty było kwietniowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznające pobieranie w Augustowie (Podlaskie) opłat za parkowanie w soboty za niezgodne z prawem.

Ostatnio przyjrzenie się opłatom za parkowanie w soboty zapowiedziała także Prokuratura.

Posłowie opozycyjnego w bydgoskiej radzie miasta klubu PiS postulowali tylko zniesienie opłat za parkowanie w soboty, ale ostatecznie wprowadzono zmiany zaproponowane przez prezydenta miasta i uchwalone głosami koalicji PO-SLD. 

Bydgoszcz nie jest jedynym miastem, które wycofuje się z opłat za parkowanie w soboty. Od 2 lipca za darmo w strefie płatnego parkowania można będzie też zostawić samochód w Krośnie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.