PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy można już jeździć na miejskich rowerach

  • PAP    1 kwietnia 2015 - 14:05
W Bydgoszczy można już jeździć na miejskich rowerach
W ramach wartej 3,6 mln zł inwestycji udostępniono 310 jednośladów i 31 stacji rowerowych (fot. Facebook)

Bydgoski Rower Aglomeracyjny (BRA), czyli system wypożyczalni rowerów, został uruchomiony w środę (1 kwietnia) w Bydgoszczy.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział podczas spotkania inaugurującego rozpoczęcie działalności BRA, że chce, aby z przedsięwzięcia korzystało jak najwięcej bydgoszczan, "zarówno w celach rekreacyjnych, jak i związanych np. z dojazdami do pracy". Bruski podziękował też rowerzystom m.in. ze Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna za determinację i motywowanie bydgoskiego ratusza do prac nad wprowadzeniem BRA.

W ramach systemu w mieście uruchomionych zostało 31 wypożyczalni. Jak poinformował PAP rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Krzysztof Kosiedowski, ich lokalizacja była uzgadniana z rowerzystami.

"Jeśli zauważymy, że któraś ze stacji będzie cieszyła się mniejszą popularnością, przeniesiemy ją, w ramach obowiązującej umowy, w inne miejsce. Mamy bowiem do czynienia z systemem otwartym" - zaznaczył rzecznik bydgoskich drogowców.

Dodał, że operator systemu - firma BikeU Sp. z o.o. zapewni też możliwość rozbudowy systemu wypożyczalni o dodatkowe stacje rowerowe finansowane przez inne podmioty gospodarcze, np. centra handlowe i szkoły. Firma będzie również serwisować wszystkie funkcjonujące w ramach BRA jednoślady.

Aby pierwszy raz skorzystać z roweru publicznego, trzeba będzie jednorazowo uiścić opłatę rejestracyjną i inicjacyjną w wysokości 10 złotych. Pierwsze dwadzieścia minut jazdy rowerem będzie zawsze bezpłatne. Cena za korzystanie z roweru od 21. do 60. minuty w pierwszej godzinie wyniesie 1 zł. Za drugą godzinę jazdy użytkownik zapłaci 4 zł, za trzecią 6 zł, a za czwartą i każdą następną 7 zł.

Z wyjątkiem tego roku, sezon rowerowy w ramach systemu będzie funkcjonował od 1 marca do końca listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jasiukiewicz, 2015-04-02 17:44:29

    Mamy rowery miejskie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu ale ten bydgoski to nie rower miejski a aglomeracyjny. Kompleksy nadbrdziańskiej mieściny