PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy powstanie potężna farma fotowoltaiczna

  • PAP/Puls Biznesu    17 września 2014 - 06:59
W Bydgoszczy powstanie potężna farma fotowoltaiczna

Inwestycja lotniska będzie rentowna, bo wsparta dotacją. Jej koszt sięgnie 225 mln zł.
Farma fotowoltaiczna (wykorzystująca energię słoneczną do produkcji prądu) o mocy 25 MW ma zostać wybudowana na terenie portu lotniczego - informuje "Puls Biznesu". "Przy założeniu, że koszt budowy 1 MW to 9 mln zł, całkowity koszt budowy farmy wyniesie 225 mln zł. Dotacja może wynieść do 80 proc. wartości inwestycji" - szacuje Joanna Sowińska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Lotnisko zarezerwowało już część terenu na potrzeby farmy. Wyprodukowana energia zapewni prąd ponad 7000 gospodarstw domowych, co przełoży się na przychód - rocznie ma sięgnąć nawet 21 mln zł.

 Czytaj też: Trudno się dogadać w sprawie farm wiatrowych

"Inwestycja w odnawialne źródło energii pozwoli wykorzystać tereny, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska" - mówi Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego Portu Lotniczego.

 Czytaj: 500 gmin protestuje przeciwko farmom wiatrowym

Bydgoski projekt ma, jak na polskie warunki, znaczącą skalę. Dotychczas największe inwestycje fotowoltaiczne w kraju nie przekraczały mocy 1,5 MW. Podobne instalacje, ale o mniejszej mocy, działają już na lotniskach w innych krajach, m.in. na niemieckim Weeze czy w Atenach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bell, 2014-09-17 12:37:44

    To zdjęcie farmy wiatrowej. Farma fotowoltaiczna może produkowac również ciepło do ogrzewania a nie jedynie prąd.