PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy powstanie spójny system parkingów typu P+R

  • JS    4 kwietnia 2018 - 23:20
W Bydgoszczy powstanie spójny system parkingów typu P+R
Największy wielopoziomowy parking na blisko 560 pojazdów planowany jest przy ul. Grudziądzkiej. Jego ostateczny wygląd (m.in. elewacje) określi dokumentacja projektowa. (fot. UM Bydgoszcz)

W Bydgoszczy powstanie spójny system parkingów typu P+R. Mają one zachęcać do poruszania się po centrum miasta komunikacją publiczną. Jeszcze w tym roku powstanie koncepcja, a następnie zlecone będą prace projektowe i budowlane dostosowujące bydgoski system ITS do uruchomienia wygodnych parkingów przy ważnych węzłach komunikacyjnych.
W Bydgoszczy w ostatnich latach wybudowanych zostało kilka dużych parkingów m.in. przy stadionie Zawiszy i Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Powstają też dokumentacje niezbędne do zlokalizowania parkingów przy pętli na Rycerskiej, stacji Bydgoszcz Wschód i budynkach ratusza na ul. Grudziądzkiej. Planowane są też zupełnie nowe obiekty dedykowane mieszkańcom Metropolii Bydgoszcz  m.in. przy pętlach tramwajowych w Fordonie i Lesie Gdańskim. Mają one  pozwalać na wygodne przesiadki i kontynuowanie podróży do centrum komunikacją publiczną. Wszystkie parkingi będą jednolicie oznakowane, wyposażone i tworzyć spójny system „Park&Ride”.

- Liczę, że to rozwiązanie zachęci dużą część mieszkańców Metropolii Bydgoszcz do poruszania się po centrum miasta transportem publicznym – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Tym bardziej, że wkrótce wiele linii autobusowych dojeżdżających do centrum będzie omijać najbardziej zatłoczone ulice dzięki budowie nowych buspasów. Budujemy też nowe połączenia tramwajowe. Doskonałym środkiem do poruszanie się po mieście stał się też nowy Bydgoski Rower Aglomeracyjny z większą liczbą stacji i nowymi rowerami - dodaje.

Trwają przetargi na infrastrukturę, która powstanie przy rondzie Kujawskim i  pętli tramwajowej Stomil. Dla wielu innych zadań prowadzone są prace projektowe (m.in. parkingi w sąsiedztwie trasy WZ). Jednocześnie powstanie koncepcja wraz z dokumentacją niezbędną do pozyskania funduszy unijnych oraz zlecenia prac projektowo-budowlanych przy systemie ITS. Miastu zależy na jego dalszej rozbudowie uwzględniającej funkcjonowanie parkingów typu P+R.

Na budowę całego systemu parkingów typu P+R na najbliższe lata miasto zagwarantowało blisko 35 mln zł. Warto jednak podkreślić, że duża część parkingowej infrastruktury powstaje również ze środków na rozbudowę ulic. Największy wielopoziomowy parking  na blisko 560 pojazdów planowany jest przy ul. Grudziądzkiej. Jego ostateczny wygląd (m.in. elewacje) określi dokumentacja projektowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Poznańczyk, 2018-04-05 19:43:26

    Kolejne dobre przykłady dla Poznania z innych miast.Przystanki Park&Rude,parking wielopoziomowy na 500 samochodów tym razem z Bydgoszczy.