PARTNER PORTALU
  • BGK

W ciepłowniach brakuje węgla

  • AT    27 marca 2017 - 08:33
W ciepłowniach brakuje węgla
Pogrążone w kryzysie górnictwo nie robiło inwestycji, a pieniądze wydawało na bieżącą działalność (fot.pixabay.com)

Aż 40 procent ciepłowni ma kłopoty z zakupem węgla. Na rynku brakuje surowca, który byłby kaloryczny i miał małą zawartość siarki.
Ciepłownie skażą się na brak węgla - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu". Mimo, że w Polsce w ciągu roku wydobywa się około 70 milionów ton węgla, a ciepłownie zużywają zaledwie 6 milionów ton, to aż 40 procent z nich ma kłopoty z zakupem tego paliwa. Na rynku brakuje węgla, który byłby kaloryczny i miał małą zawartość siarki.

Według "Pulsu Biznesu", kłopoty z zakupem surowca zaczęły się jesienią 2016 roku. Zaczęło brakować węgla spełniającego wymagania ciepłowni. Około 2 milionów ton surowca pochodzi z importu ze Wschodu. Kupujemy tam, pomimo "nieoficjalnych zaleceń", aby zakupów dokonywać w kraju. Import spadł, bo Rosjanie sprzedają węgiel do Chin, Japonii i Turcji, gdzie uzyskują znacznie lepsze ceny.

Czytaj też: NFOŚiGW dofinansuje błękitny węgiel?

Pogrążone w kryzysie górnictwo nie robiło inwestycji, a pieniądze wydawało na bieżącą działalność - pisze "Puls Biznesu". Rezygnowano z tworzenia nowych ścian, nie utrzymywano też ścian rezerwowych.

Więcej na ten temat w "Pulsie Biznesu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.