W czasie ŚDM autobusem za 15 zł

• 15 zł będzie kosztował bilet komunikacji miejskiej obowiązujący w Krakowie w trakcie ŚDM, od 26 do 31 lipca – zdecydowali w środę radni.
• Niska cena ma zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej nie tylko pielgrzymów, ale przede wszystkim mieszkańców..
W czasie ŚDM autobusem za 15 zł
Ten bilet ma być zachętą do korzystania z komunikacji miejskiej (fot.krakow.pl)

"Ten bilet ma być zachętą do korzystania z komunikacji miejskiej, bo mamy świadomość, że przejazd pojazdami indywidualnymi będzie znacznie ograniczony" - mówił dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Marcin Korusiewicz.

Dyskusję wywołała cena biletu. Radni PO zwracali uwagę, że bilet siedmiodniowy obowiązujący w mieście i strefie podmiejskiej kosztuje 62 zł.

Sekretarz miasta Paweł Stańczyk poinformował, że takich biletów w lipcu zeszłego roku sprzedano zaledwie 160. Jak podał w tym samym okresie imiennych biletów ulgowych miejskich na wszystkie linie sprzedano 33 tys., a normalnych imiennych biletów na jedną linię w mieście - 27 tys.

Wyjątkowy bilet

"15 zł to kwota zryczałtowana. Nie wiemy, ile osób w tych dniach kupi takie bilety. Wybrane zostało rozwiązanie w naszym przekonaniu optymalne, które umożliwi m.in. wygodne kupowanie biletów w automatach" - mówił Paweł Stańczyk.

Dodał, że wpływy z biletów w coraz mniejszej części pokrywają koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej, a miasto dziennie - w normalnym okresie, poza ŚDM - dopłaca ponad 0,5 mln zł do jej funkcjonowania.

Obowiązujący w czasie ŚDM bilet będzie obowiązywał w mieście i w strefie aglomeracyjnej czyli podmiejskiej, będzie miał ten sam format, ale inny wygląd niż pozostałe bilety i nie będzie wymagał kasowania.

Oferta dla mieszkańców

Bilet za 15 zł nie jest ofertą dla pielgrzymów, którzy wykupili tzw. pakiety pielgrzyma. Te osoby w ramach pakietu zapłaciły już za komunikację miejską.

Przeprowadzone wcześniej analizy wskazywały, że gdyby w okresie ŚDM przejazdy były zupełnie darmowe kosztowałoby to gminę ok. 20-22 mln zł.

Radni zdecydowali w środę także, że droga prowadząca z Krakowa do Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką będzie nosić nazwę Trakt Papieski. To nawiązanie do nazw dróg już obowiązujących w Wieliczce: "Trakt Ojca św. Franciszka", "Rondo Światowych Dni Młodzieży 2016" oraz "Trakt Ojca św. Jana Pawła II".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE