PARTNER PORTALU
  • BGK
.pl/images/2017/icons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

W czerwcu finał porządkowania gospodarki ściekowej

  • PAP    20 grudnia 2011 - 12:55
W czerwcu finał porządkowania gospodarki ściekowej

Za pół roku do rzeki Prosny nie będą trafiać ścieki z Kalisza. Wszystkie będą kierowane do pobliskiej oczyszczalni w Kucharach. Do tej pory podłączono do sieci kanalizacyjnej około 80 proc. posesji.
Wymagało to wcześniejszej generalnej przebudowy całego systemu odprowadzania ścieków. „Zbudowano 95 km sieci kanalizacyjnej i 20 km deszczowej oraz 24 przepompownie. Przedsięwzięcie kosztowało 67,5 mln zł” – poinformował szef miejscowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (PWiK), Roman Wiertelak.

Dotychczasowa kanalizacja ogólnospławna została rozdzielona na deszczową i sanitarną. Ścieki sanitarne z poszczególnych osiedli są teraz odprowadzane kanałami, w niektórych przypadkach są tłoczone z przepompowni lokalnych do kolektorów zbiorczych (rurociągów zbierających ścieki) i dalej kolektorem głównym do oczyszczalni ścieków w Kucharach.

Dzięki inwestycji, już w czerwcu do rzeki będzie spływać czysta woda deszczowa, a wszystkie ścieki – do kolektorów zbiorczych i następnie do oczyszczalni.

Inwestycję sfinansowały PWiK i samorząd. Około 8 mln euro przekazała na ten cel UE. Miejscowe władze oceniają, że była to jedna z największych inwestycji komunalnych i ekologicznych w mieście w ostatnich dziesięcioleciach.

Według Kariny Zachary z kancelarii prezydenta miasta, bez pomocy UE, uporządkowanie odbioru ścieków w mieście trwałoby co najmniej 15 lat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.