PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie wybudowane zostaną trzy węzły przesiadkowe

  • PAP/MIW    5 czerwca 2017 - 18:49
W Częstochowie wybudowane zostaną trzy węzły przesiadkowe
Chcemy jak najwięcej osób przekonać do podróżowania komunikacją miejską - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. (fot. mzd.czest.pl)

Do końca 2018 r. przy trzech dworcach w Częstochowie mają powstać węzły przesiadkowe z parkingami dla samochodów i rowerów.
• Szacowany na ponad 42 mln zł projekt obejmuje też m.in. opracowanie nowoczesnego systemu informacji dla pasażerów oraz rozbudowę dróg rowerowych.

• Miasto uzyskało na ten cel blisko 27,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych - podało w poniedziałek biuro prasowe częstochowskiego magistratu.

• W ramach inwestycji powstaną trzy węzły przesiadkowe integrujące transport zbiorowy z indywidualnym. Zlokalizowane będą przy częstochowskich dworach: Głównym, Stradom i Raków.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że kompleks węzłów przesiadkowych ułatwi mieszkańcom korzystanie z różnych form transportu m.in. poprzez możliwość przesiadki np. z samochodu na pociąg czy autobus.

- Chcemy jak najwięcej osób przekonać do podróżowania komunikacją miejską, zmniejszać korki, poprawiać płynność ruchu w mieście. Efekty projektu będą służyć zarówno mieszkańcom, jak i wszystkim przyjezdnym - powiedział.

Jak podało biuro prasowe, na każdym z tych węzłów wybudowane zostaną parkingi typu park&ride (parkuj i jedź) obejmujące w sumie ok. 380 miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. W ramach projektu powstaną też drogi rowerowe łączące dworce z dotychczasowym systemem ścieżek rowerowych w mieście. Ponadto - częściowo za środki unijne, a częściowo za własne - miasto przebuduje odcinki ulic Piłsudskiego i Pułaskiego oraz układ drogowy wokół węzła przy dworcu Raków.

Węzły przesiadkowe oraz wybrane przystanki komunikacyjne na terenie całego miasta zostaną objęte Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej; na 50 tablicach cyfrowych niebawem wyświetlane będą informacje dla pasażerów. Projekt zakłada też zakup około tysiąca pilotów do obsługi tego systemu przez osoby niedowidzące i niewidome.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mariusza Sikory, cała inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca 2018 r. Dokumentacja jest już gotowa; MZDiT jest obecnie na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę, a wkrótce zamierza rozpisać przetarg wykonawczy.

Wartość projektu (przed rozstrzygnięciem przetargu wykonawczego) to blisko 42,2 mln zł, z czego przyznane dofinansowanie unijne (ze środków z RPO Województwa Śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych) to blisko 27,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.