PARTNER PORTALU
  • BGK

W Dąbrowie produkcja paliwa z odpadów

  • PAP    27 czerwca 2011 - 15:04
W Dąbrowie produkcja paliwa z odpadów

Wybudowany za ok. 16 mln zł zakład, wytwarzający z odpadów komunalnych paliwo m.in. dla cementowni, rozpoczął działalność w Dąbrowie Górniczej.
To trzecia taka inwestycja firmy Remondis, po zakładach w Warszawie i Opolu. - Dzięki dąbrowskiemu zakładowi spółka staje się liderem w produkcji paliw alternatywnych w Polsce - oceniła dyrektor ds. rozwoju firmy, Joanna Jakubska-Janeczko.

Paliwo alternatywne z powodzeniem zastępuje tradycyjne źródła energii np. węgiel czy gaz. Na dużą skalę wykorzystywane jest w cementowniach. Dzięki inwestycjom polskie cementownie zdołały przystosować swoje piece i filtry do wykorzystywania w produkcji cementu paliwa wyprodukowanego właśnie z odpadów.

Czytaj też: Spalą osady w Sosnowcu. Zobacz film.

Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego powstał w Strzemieszycach - dzielnicy Dąbrowy Górniczej (oceń prezydenta). Ze 140 tys. ton odpadów komunalnych może wyprodukować ok. 40 tys. ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego oraz 2 tys. ton metali. Instalacja jest tak skonstruowana, by w każdej chwili - dzięki dodaniu kolejnych elementów - zwiększyć zdolności produkcyjne. Zakład zatrudnia ok. 30 osób.

Do dąbrowskiej instalacji trafią głównie śmieci pochodzące z gospodarstw domowych w Sosnowcu, Czeladzi, Będzinie, Katowicach czy Pszczynie. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz - dzięki stosowanej w zakładzie technologii - z odpadów wydzielana jest tzw. kaloryczna frakcja, poddawana rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych, nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo, które po podsuszeniu w postaci płatków trafia do cementowni.

Czytaj też: Odpady mogą służyć za paliwo. Choć to skomplikowane.

Do zakładu nie będą przywożone śmieci segregowane przez samych mieszkańców. Oddzielnie zbierane szklane i plastikowe butelki czy papier nadal będą kierowane, poprzez sortownie, do ponownego przetworzenia. Przedstawiciele inwestora podkreślają, że dąbrowski zakład należy do pierwszych i najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Jego budowa trwała siedem miesięcy. Ponad dwie trzecie inwestycji sfinansował preferencyjny kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki produkcji paliwa z odpadów komunalnych Remondis, realizuje określone w ustawie o odpadach, wymagania dotyczące redukcji składowania na wysypiskach odpadów biodegradowanych, zawartych w śmieciach komunalnych. Zgodnie z tymi przepisami, do lipca 2013 r. samorządy muszą zredukować o połowę takie odpady, trafiające na wysypiska, a do 2025 r. do 75 proc. - wobec masy odpadów z roku 1995.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-06-28 08:38:40

    A spaliny bedziemy wdychac wszyscy my i nasze dzieci i wnuki ...