PARTNER PORTALU
 • BGK

W drugiej klasie też z rezerwacją

 • PAP    16 grudnia 2011 - 15:15
W drugiej klasie też z rezerwacją

Od poniedziałku do końca lutego osiem pociągów TLK będzie objętych obowiązkową rezerwacją miejsc także w drugiej klasie. Ma to m.in. zapobiec przeładowaniu pociągów.
Do tej pory całkowitą rezerwacją miejsc siedzących objęte były pociągi krajowe kategorii Express, Express InterCity, a od 1 czerwca br. również wagony klasy pierwszej w pociągach TLK.

Na razie całkowita rezerwacja miejsc - również w drugiej klasie - w pociągach TLK to program pilotażowy. Dotyczy on pociągów Kossak z Przemyśla do Szczecina, Gałczyński z Lublina do Szczecina, Pobrzeże z Krakowa do Kołobrzegu i Monciak-Krupówki z Zakopanego do Gdyni. Osoby, które wybierają się w podróż jednym z tych pociągów od 19 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., po wykupieniu miejscówki za 5 zł będą miały gwarancję miejsca siedzącego zarówno w klasie 1., jak i w klasie 2.

Jak informował kilka tygodni temu minister transportu Sławomir Nowak, wprowadzenie rezerwacji miejsc w pociągach TLK ma zapobiec przeładowaniu pociągów i takim scenom jak w zeszłym roku, kiedy pasażerowie wchodzili do pociągów przez okna.

Jak wyjaśniał Nowak, dzięki systemowi rezerwacji miejsc, kolejarze będą mogli przewidzieć, jakie jest zapełnienie pociągów i ewentualnie dostawiać dodatkowe wagony. Zarząd PKP Intercity zobowiązał się, że przygotuje na czas świąt rezerwę taborową wynoszącą 25 proc. Oznacza to, że przewoźnik będzie miał w zapasie wagony, na wypadek awarii.

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski powiedział, że mimo pełnej rezerwacji miejsc, będzie można kupić bilet na pociąg, nawet jeśli miejscówki się skończą. Pasażer będzie wtedy poinformowany, że już nie ma miejsc i jeśli mimo to zdecyduje się jechać, to będzie miał świadomość, że oznacza to jazdę na korytarzu.

W okresie świąteczno-noworocznym, obejmującym święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok oraz długi weekend ze świętem Trzech Króli, PKP Intercity uruchomi w sumie 26 dodatkowych pociągów, w tym 6 kategorii Express i 20 TLK. Będą to przede wszystkim pociągi jadące do górskich miejscowości turystycznych, takich jak Zakopane, Wisła czy Krynica, a wyruszać będą m.in. z Warszawy, Gdańska, Szczecina czy Krakowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Gołąbek, 2011-12-17 00:20:18

  Jak ma tak byc,to niech w reszcie będzie,do jasnej,ciasnej !
 • Jubilat, 2011-12-17 00:00:50

  Jestem za! zdecydowanie za!!!
 • Procesor, 2011-12-16 23:40:52

  Wszędzie rezerwacje i rezerwacje!!!! Nic nie można dostać od tak po prostu? spontanicznie? Przed swoimi narodzinami już dokonajmy rezerwacji, wtedy nie będzie problemu.