PARTNER PORTALU
  • BGK

W dwie godziny z Centralnego Portu Komunikacyjnego do największych miast w Polsce

  • PAP/JS    29 września 2017 - 22:11
W dwie godziny z Centralnego Portu Komunikacyjnego do największych miast w Polsce
"Wraz z budową portu mogą być przeprowadzone określone inwestycje kolejowe" - powiedział Wild w RMF FM (fot. pixabay.com)

Z Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność" do większości największych polskich miast dojedziemy koleją w 2-2,5 godziny - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
• "Możemy zagwarantować, że mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na Centralnym Porcie Komunikacyjnym" - powiedział Mikołaj Wild.

• Pełnomocnik rządu ds. CPK w trakcie rozmowy w RMF FM powiedział także, że "o tym, jaka będzie liczba osób, którym zaoferujemy odszkodowania, zadecyduje ostateczna lokalizacja".

Wild podkreślił, że całe przedsięwzięcie zakłada, że port "Solidarność" jest sercem nowego systemu transportowego. "Wraz z budową portu mogą być przeprowadzone określone inwestycje kolejowe" - powiedział Wild w RMF FM. Budowa kolei dużych prędkości między Łodzią a Warszawą należy do istoty koncepcji.

"To kiedy dojedziemy do poszczególnych miast koleją z portu "Solidarność", "zależy od tego, jaki priorytet będą miały poszczególne inwestycje" - przyznał Wild. "Na dzisiaj stawiamy dwie granice - jedna to 2027 r. - port "Solidarność" zostanie otwarty, druga to 2035 r. - to wówczas zostaną wprowadzone również całkiem nowe trasy kolejowe, które umożliwią podróżowanie z prędkością 200-250 km na godz." - dodał.

Dodał, że sposób, w jaki chcemy "osiągnąć prędkości umożliwiające dostanie się do największych polskich miast w 2-2,5 godz. jest jeszcze przed nami". Wild przyznał, że podróż do "Szczecina, jak i Koszalina potrwa 3 godz. 20 minut, 3 godz. 30 minut." Dodał, że w przypadku tych miast "to jest czas, który jest dopusczalny".

"Gdy mówimy o kolejach dużych prędkości, rozumiemy zazwyczaj przez to francuskie TGV, mknące z prędkością 350 km na godz. Chciałbym podkreślić, do realizacji tego zamierzenia (CPK - PAP) nie jest konieczna budowa kolei tak dużych prędkości, nie jest konieczna budowa całkiem nowych szlaków kolejowych. Konieczne jest uzupełnienie obecnej sieci kolejowej i następnie taka jej modernizacja, aby była możliwość osiągnięcia prędkości na poziomie 200-250 km na godz." - powiedział.

Czytaj też: Wild: Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się CPK

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. "Możemy zagwarantować, że mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na Centralnym Porcie Komunikacyjnym" - powiedział Mikołaj Wild.

Zdaniem Wilda przy odszkodowaniach tego typu "istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają pogodzić interes publiczny i interes prywatny", sprawdzone przy okazji poważnych inwestycji, m.in. drogowych.

Pełnomocnik rządu ds. CPK w trakcie rozmowy w RMF FM powiedział także, że "o tym, jaka będzie liczba osób, którym zaoferujemy odszkodowania, zadecyduje ostateczna lokalizacja".

Przyznał, że "na razie znamy miejsce, które jest optymalne, aby powstał CPK. (...) Na wybór konkretnej działki mamy jeszcze dwa lata. Będzie to zależało od badań środowiskowych, badań geologicznych. Będziemy rozważali różne warianty, tak, aby ta budowa była w najmniejszym stopniu uciążliwa dla mieszkańców" - dodał.

Na pytanie o uciążliwość przyszłego lotniska i hałas dla mieszkańców, Wild odpowiedział, że te osoby także "na pewno dostaną rekompensaty, jeżeli będzie to wynikało z przepisów, które są powszechnie obowiązujące".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2017-10-02 09:20:03

    Współczuję mieszkańcom którzy nie załapią się na wywłaszczenia i przyjdzie im mieszkać w nieustannym huku startujących odrzutowców. Odczuwałem to w stołecznym Ursusie gdy startowały ciężkie odrzutowce. Latem trzeba było zamykać ona, aby spokojnie słuchać np. radia.